info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Vakumlu Kürtaj
Vakumlu Kürtaj

Modern bir kürtaj yöntemi olarak vakumlu kürtaj, pek çok kişi tarafından talep edilen cerrahi bir tekniktir. Bebeğin bulunduğu rahim bölgesine gerekli basınç yaratılarak gebeliğin sonlandırılma uygulamasıdır. Hemen ardından bölgenin hijyenine yönelik adımlar atılır. Diğer kürtaj yöntemlerine göre kısa sürmektedir. Günlük hayatı çok fazla etkilemeyen yan etkilere sahip olduğu için tercih edilmektedir. Genel veya lokal anestezi imkanı sunmasıyla beraber diğer kürtaj uygulamalarına göre sağladığı çeşitli kolaylıklar bulunmaktadır.

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Kürtaj çeşitlerinden biri olan vakumlu kürtaj esnasında hastanın sağlığı için birtakım önlemler alınır. Kullanılan tekniğin kişinin sağlığını tehlikeye atmaması amacıyla ultrason gibi görüntüleme tekniklerine başvurulur. İşlemler genellikle gebeliği sonlandırmaya yöneliktir. Operasyon yapılan alanın hijyenik şartları sağlamalıdır. Ek olarak insan sağlığını tehdit eden özellikte olmamalıdır. Anestezi altında gerçekleştiği için herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Lokal ve genel anestezi olmak üzere ayrılır. Alanında uzman doktorlarca, hastanın sağlık durumuna en uygun yöntem tercih edilmektedir.

Uygulanan diğer kürtaj yöntemlerini sıralamak gerekirse:

  1. Bumm Kürtaj
  2. Probe (Tanısal) Kürtaj
  3. İsteğe Bağlı Kürtaj
  4. Vakumlu Kürtaj
Vakumlu Kürtaj

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Diğer kürtaj çeşitlerinde olduğu gibi hamileliğin 10. Haftasına kadar hamileliği sonlandırmaya yönelik işlem yapılabilmektedir. Hangi haftanın içinde olduğu yasal süreç ve işlemin gidişatı açısından önemlidir. Öncelikle bebeğin kaçıncı haftada olduğu görüntüleme cihazları ile kontrol edilir. Ardından operasyon için hazırlık aşamasına geçilir.

Vakumlu kürtaj uygulaması için öncelikle vajina girişi, özel jeller ile temizliği sağlanır. Böylelikle bakteri ve benzeri mikropların oluşum ihtimali en aza indirilir. İlk olarak rahim ağzı yolundan işlem için gereken açıklık oluşturulur. Rahim içerisinden negatif basınç uygulanarak kürtaj işlemi gerçekleştirilmiş olur. Vakum şeklindeki özel bir alet kullanılmaktadır. Anestezi eşliğinde yapılan işlemler sırasında yoğun bir ağrı veya acı hissedilmemektedir.   

Vakumlu Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

Operasyon sona ermesinin ardından kişi uyandırılır. Bir süre dinlemesi tavsiye edilir. Operasyonu yapan uzman doktoru tarafından ultrason muayenesi ve kanama oluşmadığından emin olunur. Kişinin sağlık koşullarında bir anormallik görülmediği sürece taburcu edilebilmektedir. Vakumlu kürtaj operasyonu sonrası kişi, kendisini yorgun hissetmesi durumunda evde dinlenmesi önerilir. Operasyonun 10 gün sonrasında doktor kontrolüne gitmesi önemlidir. Yeniden hamilelik konusunda kadın doğum uzmanınızla görüşmeniz gerekmektedir.  Uygun zaman için en sağlıklı yanıtı doktorunuzdan alabilirsiniz.

Vakumlu Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj uygulaması sonrası hastaların dikkat etmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Kürtaj işleminin tamamlanması ardından hasta uyandırılır. Hastanın belirli bir süre istirahat etmesi gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumunun iyi olması halinde aynı gün içerisinde taburcu edilir. Cerrahi bir işlem olduğundan dolayı havuz ve deniz aktivitelerinden kaçınmalısınız. Bir süre banyo yaparken yalnızca ayakta durarak duş almanız gerekmektedir.

Kanama ihtimali nedeniyle tampon gibi ürünler kullanmaktan kaçınmalısınız. Vakumlu kürtaj sonrasında çoğu kürtaj uygulamasında olduğu gibi az miktarda ağrı hissetmeniz beklenen bir durumdur. Önlemek adına doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ve gerekli görmesi durumunda antibiyotik kullanmayı ihmal etmeyiniz.

Vakumlu Kürtaj

Kürtaj Sonrası Hamilelik

Kürtaj operasyonlarının ardından anestezi uygulamasına bağlı yorgunluk, baş dönmesi ve mide bulanmasına rastlanabilir. Her adet döneminde görülen ağrılar yaşanabilir. Rahim içerisinde enfeksiyon oluşma ihtimaline karşı belirtilen süre boyunca cinsel ilişki yaşanmamalıdır.  

Hamileliğin sona erdirilmesi için yapılan cerrahi müdahale olan kürtaj operasyonlarının ardından tekrar hamile kalınması mümkündür. Vakumlu kürtaj sonrasında hamileliğe engel bir durum bulunmamaktadır. Ancak hastanın kürtaj sonrası hamile kalabilmesi için belirli bir süre beklemesi gerekmektedir. Kliniğimizde bulunan kadın hastalıkları ve doğum alanında uzman doktorlarımız ile sağlıklı gebelik dönemi ve doğum için danışmanlık alabilirsiniz.

Cerrahi alanındaki güncel yenilikler ve tıbbi ilerlemeler ile çeşitli amaçlara yönelik kürtaj yöntemleri bulunmaktadır. Vakumlu kürtaj ve diğer kürtaj yöntemleri için sorularınız ve ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

blank
blank