info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Vajinismus Tedavisi
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, cinsel birleşme sorunu, ilişkiye girememe hastalığı ya da ilk gece korkusu olarak bilinmektedir. Vajinismus, vajinal kasların kasılması sonucu cinsel ilişkinin gerçekleşmemesine ya da ağrılı bir şekilde gerçekleşmesine neden olmaktadır. Kadınların vajina içerisine herhangi bir bilinmeyen unsuru kabul edememesi durumudur. Tampon, fitil, parmak veya penis olarak örneklendirilebilir. Basit gibi görünen aslında çok ciddi bir hastalık olan vajinismusa psikolojik sebepler neden olabilir.  Hastalık geçici bir korku olarak düşünülmemeli. Zaman içerisinde geçecek fikri, kişinin tedavisini geciktirir. Bu durumda hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Bu sebeple hastaların bir an önce vajinismus tedavisi olması gerekmektedir. 

Vajinismus Nedir?

Vajina yapısı içerisindeki kas kontrolünün cinsel ilişki esnasında sağlanamaması durumudur. Vajinismus, kadınlarda çoğunlukla psikolojik temelli etkenlerden kaynaklanmaktadır. Her kişide farklı seviyelerde izlenebilir. Vajinal iltihap oluşumu, doğum deneyimleri ve cinsel istismar öykülerine bağlı olarak gelişmektedir. Partnerler arası güvensizlik, stres ve cinsel ilişkiyi etkileyen diğer faktörler kadınlarda vajinadaki kasların kasılması durumu olan vajinismusa yol açar. Kişi tarafından fark edildiği anda uzman doktor tarafından jinekolojik muayene yapılmalıdır. Yapılan tetkikler sonucunda hastalığın derecesi ve hangi tedavi yolunun izleneceğine karar verilir.  

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Jinekolojik muayene veya cinsel ilişki esnasında anlaşılan vajinismus, her kadında başka bir şekilde ortaya çıkabilir. Partnerler arasında cinsel anlamda uyum problemi ve isteksizlik gibi şikâyetlerle başvurulmaktadır. Genellikle geçici bir durum olduğu düşünülür. Sanılanın aksine cinsel sağlığı ve ilişkileri önemli ölçüde etkileyen bir durumdur. Vajina kaslarının istemsizce gelişen hareketleri, alanında uzman doktorlar tarafından uygulanan tedavi yöntemleriyle önlenmektedir. Kadın hastalıkları uzmanı tarafından yapılan muayene sırasında vajinismus belirtilerinin tespit edilmesi önemlidir. Hastaların yaşadıkları belirtiler şu şekildedir:

  1. Vajina kaslarında cinsel ilişki esnasında görülen kasılmalar
  2. Cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma hislerinin yaşanması
  3. Eşler arasında cinsel bir uyarılma olmasına karşılık kendini geri çekme isteği
  4. Cinsel ilişkideki benzer kaygının fitil, tampon gibi ürünler kullanırken de gerçekleşmesi
  5. Strese bağlı olarak terleme ve gerginlik hali
  6. Vajinal kuruluk
  7. Kadın hastalıkları uzmanı tarafından yapılan jinekolojik muayene esnasında kaygı duyma ve kasılma
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajina kasılmalar ve ağrı gibi belirtiler bazen fizyolojik sebeplere bağlı olarak görülebilir. Fakat kişide cinsel birleşme isteği ile birlikte stres ve kaygılanma hali varsa vajinismus olduğu düşünülebilir. Cinsel birleşme sorunu yaşayan birçok hasta vajinismus tedavisi ile ilgili araştırmalar yapıyor. Günümüzde birçok kadında görülen vajinismus tedavi edilebilen bir problemdir. Vajinismusun psikolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmasından dolayı muhakkak uzman hekimlerden destek alınması gerekmektedir. Hastalığın kendi kendine tedavi edilmeden geçmesi oldukça zordur. Bu nedenle mutlaka hasta ve eşler birlikte hekime danışmalıdır. Hekimin uygun görmesi ile çiftlere cinsel terapi seansları düzenlenebilir.

Vajinismus Hakkında Merak Edilenler

Kadın hastalıkları uzmanı ve eşlere yönelik cinsel terapi eşliğinde yürütülen tedavi planı bulunmaktadır. Partnerlerin geçmiş ilişki deneyimleri ve vajinismus tetikleyen başka etkenler olabilir. Cinsel istismar ve taciz sonucunda da vajinada kasılma gibi durumlar yaşanabilir. Rahatlama, gevşeme teknikleri sonradan tedavi sürecinde öğrenilebilir. Kişinin cinsel birleşme esnasında yaşadığı ağrılar ve gerginlik hali en az seviyeye inmektedir.  

Aynı zamanda toplum tarafından oluşturulan baskı, kişilerde cinselliğe yönelik kaygı ve strese sebep olabilmektedir. Çevremizdeki insanların ve toplumun yarattığı bilgi kirliliği, kişilerin cinsellik algılarını olumsuz anlamda etkilemektedir. Kadın hastalıkları uzmanının muayeneler sırasında uyguladığı vajinismus tedavisi teknikleri bulunmaktadır. Eş zamanlı olarak uzman psikolog tarafından yürütülen seanslar sırasında uygulanan psikoterapi yöntemleri de tedavinin önemli bir parçasıdır. Tedavi süreci ve uygulanan yöntemlerle ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.    

blank
blank