info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Vajinal Kuruluk Tedavisi (HPV)
Vajinal Kuruluk Tedavisi (HPV)

Vajina yapısal özellikleri gereği çok sayıda salgı bezini barındırır. Cinsel birlikteliğin sağlıklı bir şekilde sürmesi için salgı bezleri kaygan zemini oluşturur. Ancak bazı durumlarda vajina yapısında kuruluk oluşabilir. Bu durum yıllar içerisinde salgı oluşturan bezlerin işlevlerindeki bozulmalar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Vajinal kuruluk tedavisi ile kadınların cinsel sağlık açısından yaşadıkları sorunların en aza indirilmesi hedeflenir. Kadın hastalıkları uzmanı tarafından yapılan kontroller sonucunda vajinal kuruluğuna neden olan faktörler araştırılır. Böylelikle hastaya vajinal kuruluk tedavisi uygulanır. 

Vajinal Kuruluk Nedir?

Belirli miktardaki vajinal akıntı, yapı içerisinde bulunan duvarların sürtünme sonucunda oluşabilecek hasarları en aza indirme ve önleme görevlerini üstlenmektedir. Cinsel ilişki esnasında vajina kayganlığından yararlanmak için akıntı oluşması önemlidir. Vajinal kuruluk, nem seviyesi yönünden istenen değerin altında olduğu durumlara denir. 

Vajina bölgesindeki kuruluğa bağlı olarak bazı belirtiler görülebilir. Cinsel birliktelik için gerekli olan akıntı oluşumu yavaşlar. Sağlıklı bir cinsel ilişki için istenen akıntı miktarına ulaşılmaz. Bu nedenle vajina yapısı içerisinde sürtünmeden kaynaklı sorunlara rastlanır.

Vajinal Kuruluk Neden Oluşur?

Kadınların, hormon dengesinde yaşanan bozulmalar vajinal kuruluğa sebep olmaktadır. Bu kişilerde vajinal akıntı azalmakta ve salgı bezleri yeterince çalışmamaktadır. Vajinal kuruluk tedavisi uygulanan diğer durumlar ise şu şekilde sayılabilir:

  1. Emziren kadınlar
  2. Menopoz döneminde görülen östrojen seviyesinde azalma
  3. Cinsel uyarılmanın az seviyede yaşanması
  4. Cinsel birliktelik esnasında vajinada ağrı hissi
  5. Devam eden tedaviler için kullanılan ilaçlar
  6. Hormon bozuklukları
  7. Vajinada görülen iltihaplanmalar
  8. Tampon kullanımı
  9. Depresyon ve strese bağlı sebepler
Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vajinal Kuruluk Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tedavi planı, uzman doktor tarafından hastaya yönelik olarak belirlenir. İlk muayene esnasında kişinin yaşadığı sorunlar kaydedilir. Buna bağlı olarak ayrıntılı analiz için gereken tetkikler yapılır. Vajinal kuruluk hastalığının tedavisi hastalığın sebebine yönelik olarak yapılmaktadır. Öncelikli olarak alanında uzman kadın doğum hekimi tarafından hastanın şikayetleri dinlenmelidir. Gerekli tetkiklerin yapılması sonrasında hastaya vajinal kuruluk tedavisinde kayganlaştırıcı jeller verilebilir. Günümüzde vajinal kuruluk tedavisinde özellikle lazer uygulanmaktadır. Lazer tedavisi 15-20 dakika olarak yapıldıktan sonra vajinal kuruluk tedavi edilebilir.

Vajinal kuruluk ve yeni nesil lazer tedavi yöntemi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. 

blank
blank