info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Vajinal Enfeksiyonlar
Vajinal Enfeksiyonlar

Kadın hastalıkları içerisinde yer alan vajinal enfeksiyonlar hemen hemen her kadının ortak problemleri arasında yer almaktadır. Vajinanın akıntı, koku, tahriş ve kaşıntı ile ortaya çıkan iltihabi durumu enfeksiyonlara neden olabilir. Kadınlarda yaygın olarak görülen vajinal enfeksiyonlar; bakteriyel vaginosis, mantar enfeksiyonları, trikomonas enfeksiyonları olarak bilinmektedir. Kadınların genital bölgelerinde  beklenmedik ve nedeni anlaşılmayan sorunların fark edilmesi durumunda muhakkak tedavi edilmelidir.

Vajinal Enfeksiyon Nedir?

Kadın sağlığı hastalıkları arasında olan vajinal enfeksiyonlar, çoğu kadının ortak sorunları içerisindedir. Vajinal akıntı, koku ve kaşıntı gibi enfeksiyon belirtileri yer almaktadır. Belirtilerin sürekli olarak devam etmesi halinde, kişinin cinsel sağlığını riske atabilir. Vajinanın yapısı gereği belirli bir seviyede mantar-bakteri türlerine rastlanabilmektedir. Ancak bazı sebeplerden dolayı bu seviye bozulduğu zaman vajinal enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Başlangıç derecesinde seyreden iltihap türleri, kadın sağlığı uzmanı tarafından verilen ilaçlarla düzelmektedir. Ancak daha ileri derecelerdeki iltihapların, haftalar içerisinde düzeldiği bilinir. Vajinal enfeksiyonlar, kişilerde sonraki dönemler içerisinde tekrarladığı görülmektedir.  

Vajinal Enfeksiyon Sebepleri

Candida albicans olarak adlandırılan bir maya çeşidi sonucunda oluşmaktadır. Normal seviyede izlenen bu maya çeşidinin vücuttaki artması veya azalması gibi denge bozulmalarında genital bölgede çeşitli enfeksiyonlar oluşmaktadır. Dış genital organ ile rahim ağzı arasında oluşan iltihapların, neredeyse tüm kadınlarda yaşandığı bilinmektedir. Vajinal enfeksiyonlar kişide, kaşıntı, hassasiyet, koyu renkli ve kokulu akıntılar ve idrar sırasında yanma hissi şeklinde belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Son olarak ise cinsel ilişki sırasında ağrı ve benzeri belirtiler de sayılabilir.

Bahsedilen belirtileri yaşayan kadınlarda maya-bakteri dengesizliğine bağlı oluşan enfeksiyonlara rastlanır. Bunların dışındaki diğer sebepler ise şunlardır:

 1. Cinsel yollarla bulaşması
 2. Hamilelik
 3. Şeker hastalığı
 4. Kişilerin otoimmün sistemlerinde güçsüzlük
 5. Zararlı gıdaları içeren düzensiz bir beslenme rutini
 6. Belirli dönemlerde yaşanan hormonal bozukluklar
 7. Hormon tedavileri, doğum kontrol hapı
 8. Uyku eksikliği
 9. Strese bağlı etkenler
Vajinal Enfeksiyonlar

Vajinal Enfeksiyon Çeşitleri

Kadın hastalıkları uzmanlarına, vajinal enfeksiyon belirtileriyle pek çok hasta başvurmaktadır. Erken dönemde tedavi uygulanmadığı zaman daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Kişinin, kaşınma, ağır kokan akıntı ve cinsel ilişki esnasında ağrı gibi belirtileri yaşaması halinde kadın hastalıkları uzmanına danışması gerekmektedir. Enfeksiyonun şiddeti ve çeşidinin anlaşılması adına önem taşımaktadır. Muayene aşamasından sonra hastanın tedavisi için ihtiyaç duyulan test ve taramalar uygulanmaktadır.

Kadınlarda karşılaşılan vajinal enfeksiyon çeşitleri şunlardır:

 1. Bakteriyel Vaginosis: Kişilerde vajinal akıntılar görülebilmektedir. Daha çok cinsel ilişkilere bağlı gelişen beyaz veya sarı renkteki akıntılar, kötü kokuyu da beraberinde taşır. Vajinal enfeksiyonlar için başlangıç noktası olarak düşünülmektedir.
 2. Mantar Enfeksiyonları: Cinsel yollarla bulaşmadığı bilinir. Kadınlarda sıklıkla yaşanan bir enfeksiyon çeşididir. Vajinal bölgede kaşınma ve akıntılar görülür. Doktorun verdiği ilaç tedavisi ile düzelmektedir.
 3. Trikomonas Enfeksiyonları: Çoğunlukla kadınlarda olan ancak kimi durumlarda erkeklerde de iltihap belirtileri görülebilen bir türdür. Enfeksiyon, doku tahribatı ve sık sık kaşıntı ile beraber anlaşılmaktadır. Tedavi aşamasında partnerler de yer almalıdır.

Vajinal Enfeksiyon Tedavisi

Mantar yoluyla oluşan enfeksiyon çeşidi, ilaç tedavisi planıyla iyileşme görülmektedir. Erken seviyede fark edildiğinde müdahale etmek önemlidir. İleri seviyelerde tedavi imkânı daha da zorlaşacaktır. Kanser ve daha birçok riskli hastalığa yol açabilmektedir. Ayrıca kişinin gün içerisindeki ve cinsel yaşamlarındaki aktiviteleri büyük ölçüde etkilediği bilinmektedir.

Giyim alışkanlıklarının pamuklu ve bol ürünlerden tercih edilmesi vajinal enfeksiyonlar ihtimalini azaltacaktır. Aynı sebeplerden dolayı dar ve hava almayan kumaşlardan üretilen kıyafetler de iltihap oluşumunu tetikleyebilmektedir. Yüksek dereceli sıcak sular kullanarak banyo yapılmamalıdır. Cilde uygulanan ürünlerin hassasiyeti arttıracak veya parfümlü olmaması gerekir. Son olarak ıslak mayo ve terli spor ürünlerinin vücudumuzda uzun süreler boyunca kalması vajinal bölgedeki iltihap oluşumunu arttıran etkenler arasındadır.

blank
blank