info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Vajina Daraltma
Vajina Daraltma

Tıp dilinde vajinoplasti olarak bilinen vajina daraltma ameliyatı, genişlemiş ve bollaşmış vajinanın yeniden eski haline kavuşması için yapılmaktadır. Vajinoplasti ameliyatı kozmetik ya da tıbbi nedenlere bağlı olarak alanında uzman kadın doğum hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Vajina genişlemesi; ileri yaşa bağlı olarak ya da vajinal doğum gibi müdahaleler sonucunda ortaya çıkabilir. Ayrıca vajina genişlemesi sonucunda hastanın ciddi vajinal enfeksiyonlarının olması durumunda da vajina daraltma ameliyatı yapılmaktadır.

Vajina Daraltma Nedir?

Vajina dokularının gevşemesi, esnekliğinin azalması şikâyetleri nedeniyle yapılan vajinal daraltma operasyonu hem kozmetik hem de tıbbi amaca yönelik olarak yapılabilir. Vajinanın genişlemesi sonucunda başvurulan vajinoplasti operasyonu lokal veya genel anestezi yöntemi ile gerçekleştirilir. Vajinoplasti, cinsel organın başlangıç noktası olan rahim ağzı girişinden başlayarak 6 – 7 cm kadar vajinanın iç kısmına kadar dokuların çıkartılmasıdır. Vajinoplasti ameliyatı süresi bazı etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Vajinoplasti ameliyatı süresi genel itibarıyla 45 dakika ve 1 saat kadar sürmektedir.  

Vajina Daraltma Neden Yapılır?

Vajina dokularının gevşemesi, esnekliğinin azalması, vajinanın genişlemesi gibi şikayetleri bulunan kadınlara vajinanın yeniden sıkılaştırılması, toparlanması amacıyla vajina daraltma operasyonu yapılmaktadır. Vajinoplasti olarak da tanımlanan vajina daraltma operasyonu kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen genital estetik operasyonlar arasında yer almaktadır. Vajinoplasti, çoğunlukla cinsel ilişkiden alınan hazzın hem kadında hem de erkekte azalması, vajinadan gaz çıkışı hissetme ve idrar kaçırma gibi durumlardan dolayı yapılmaktadır. 

Vajina Daraltma

Vajinoplasti Nedir?

Cerrahi operasyon ile vajinanın daraltılması vajinaplasti olarak bilinmektedir. Genital estetik içerisinde yer alan vajina daraltma ameliyatı, kişinin özgüvenini ve cinsel hayatını olumlu yönde etkilemektedir. Anestezi altında gerçekleştirilen vajinoplasti ameliyatı, kadın doğum hekimleri tarafından vajinanın giriş kısmından 7 cm’ye kadar iç bölgede fazla olan dokunun alınması işlemidir. Vajinoplasti operasyonu sonrası iyileşme süreci yaklaşık iki hafta sürmektedir. Genel itibarıyla vajinoplasti sonrası hasta aynı gün veya bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Hasta, vajinoplasti ameliyatı sonrası kısa sürede normal yaşantısına geri dönebilir.

Vajinoplasti Sonrası Cinsel İlişki

Vajinoplasti operasyonu sonrası cinsel ilişkinin ne zaman olacağı sorusu da ameliyat olacak hastalar tarafından merak edilmektedir. Kendinde ya da partnerinde cinsel haz eksikliği, his kaybı gibi durumların ortaya çıkmasında vajinoplasti gerçekleştirilir. Hastanın vajinoplasti ameliyatı sonrası cinsel yaşamına dönebilmesi için en az 4 hafta beklemesi gerekir. Bu süre hekiminin kontrollerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Vajina Daraltma

Doğumdan Sonra Vajinoplasti Ameliyatı Ne Zaman Yapılabilir?

Adet kanamasının olmadığı zaman gerçekleştirilen vajina daraltma ameliyatı, 18 yaş ve üzeri her yaştan kadına uygulanabilir. Doğum yapan birçok kadın doğum sonrası vajinoplasti ameliyatının ne zaman yapılabileceği sorusunu kadın doğum hekimine danışmaktadır. Normal doğumdan sonra vajinoplasti ameliyatının yapılabilmesi için en az bir sene geçmesi gerekir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel anestezi altında yapılan vajinoplasti ameliyatı sonrası hafif ağrı ve kanama beklenen bir durumdur. Ameliyat sonrası doktorun önerdiği şekilde pansuman yapılması ve gerekli ilaçların düzenli bir şekilde alınması son derece önemlidir. Ameliyat sonrası hastanın ilk bir ay ağır egzersiz yapmaması, havuza ya da denize girmemesi gerekir. Hasta bu süreçte dengeli beslenmeli, bol su içmelidir. Ameliyat sonrası hastanın hekimin önerilerine uyması ameliyatın başarısını ve iyileşme sürecini olumlu yönde etkilemektedir.

blank
blank