info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Uterus İyi ve Kötü Huylu Tümör

Uterus İyi ve Kötü Huylu Tümör

Tıp dilinde uterus olarak adlandırılan rahim, kadın üreme hücresidir. Rahimde en sık görülen hastalıklar arasında uterus tümörleri yer almaktadır. Uterus iyi ve kötü huylu tümör olmak üzere iki şekilde meydana gelir. Kötü huylu tümörler uterus kanseri ya da diğer adıyla rahim kanseri olarak bilinmektedir. İyi huylu, kanserli olmayan tümörler kadınların yaklaşık %30’undan görülmektedir. Uterus iyi ve kötü huylu tümör belirtileri çeşitli faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Uterus İyi Ve Kötü Huylu Tümör

İyi Huylu Rahim Tümörleri

Kadınlar tarafından uterus iyi ve kötü huylu tümörler merak edilmektedir. Miyom olarak adlandırılan rahim yumruları, kanserli olmayan iyi huylu büyümelerdir. Bu kistler çoğu kadında üreme dönemindeyken saptanır. Rahimde kasların üzerinde oluşan bu kistler embriyolojik artıklardan meydana gelmektedir. Miyomların tanısını koymak zaman alabilir. Çünkü çoğunlukla belirtileri az olan miyomlar, rutin kontrol veya ultrasonografi ile tespit edilebilir. Belirti veren miyomlar ise çoğunlukla; anormal kanamalar, ağrı, sıkça tuvalete çıkma, alt karında şişlik ve doluluk hissiyatı, kısırlık gibi belirtiler gösterebilir. Miyom semptomları hastanın kist sayısına, kistlerin konumuna ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. İyi huylu rahim tümörlerinin teşhisi için jinekolojik muayenenin yanı sıra pelvik MRI ultrason ve transvajinal ultrason gibi görüntüleme yöntemlerinden de yararlanılmaktadır.

Kötü Huylu Rahim Tümörleri

Rahimde oluşan kötü huylu tümörler endometrium kanseri ya da rahim ağzı kanseri olarak iki şekilde meydana gelebilir.  Kötü huylu tümör dokuları endometrium kanserinin oluşmasına neden olur. Kanser hücreleri çoğunlukla diğer kadın üreme organlarına yayılım gösterir. Endometrium kanseri başka hastalıklara da davetiye çıkarır. Bu hastalıklar; obezite, diyabet, hipertansiyon olarak ortaya çıkabilir. Kötü huylu tümörden kaynaklı olarak kadın üreme organlarında görülen bir diğer hastalık rahim ağzı kanseridir. Genellikle 35 – 39 yaş arası kadınlarda görülen rahim kanseri erken tanı ile tedavi edilebilmektedir.

İyi Huylu Rahim Tümörleri Tedavisi

Kadınların hayat konforunu olumsuz yönde etkileyen uterus iyi ve kötü huylu tümör tedavisi farklılık gösterebilir. Özellikle 35 yaş üstü kadınlar uterus iyi ve kötü huylu tümör tedavi yöntemlerini merak etmektedir. İyi huylu tümörlerin tedavisinde hastanın şikayetleri oldukça önemlidir. Ayrıca iyi huylu rahim tümörleri tedavisini etkileyen bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar arasında; hastanın yaşı, hastanın iyi huylu rahim tümörü öncesi gebelik kaybı olup olmadığı, üreme isteğinin sürekliliği gibi dinamikler iyi huylu rahim tümörü tedavisini etkilemektedir. Hastanın çok büyük miyomlarının olması ve ileride çocuk sahibi olmak istememesi durumunda fallop tüpleri, yumurtalıklar ve rahim histerektomi operasyonu ile alınabilir. Çocuk sahibi olmayı planlayan kadınlarda miyomektomi ameliyatı yapılır. Ayrıca endometrial ablasyon veya uterus fibroidlerinin embolizasyonu gibi yöntemlerde iyi huylu rahim tümörleri tedavisinde kullanılmaktadır.  

Uterus İyi ve Kötü Huylu Tümör

Kötü Huylu Rahim Tümörleri Tedavisi

Kötü huylu tümörlerin neden olduğu rahim kanserinin tedavisinde hastada ortaya çıkan kanserin türü, hastanın genel sağlık durumu, yaşı ve doğurganlık üzerindeki etkileri göz önüne alınarak tedavi için süreç planlanır. Rahim kanseri tedavisinde cerrahi tedavi ön plana çıkmaktadır. Tedavi kapsamında uygulanan diğer yöntemler ise kemoterapi, radyoterapi, hormon tedavisi olarak bilinmektedir. Rahim kanseri tedavisinde bazı durumlarda tek bir yöntem uygulanırken bazı durumlarda birden fazla yöntem bir arada kullanılabilmektedir.

Rahim Kanserinden Korunma Yöntemleri

Rahim kanserinden en etkin korunma yöntemi erken teşhistir. Bu sebeple kadınların düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırması önem teşkil etmektedir. Obezite rahim kanseri riskini artırabileceği için kilo kontrolünün sağlanması gerekir. Herhangi bir aşısı bulunmayan rahim kanseri, bazı durumlarda hiç ağrı yapmadan ilerlerken bazı durumlarda ağrı yaşanabilir.

blank
blank