info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Uterus iyi huylu tümör
Uterus İyi Huylu Tümör

Kadınlarda son yıllarda sıklıkla uterus iyi huylu tümör görülmektedir. Rahimde meydana gelen en sık rastlanan iyi huylu tümör myom olarak adlandırılmaktadır. Myomlar, kadınların rahim kaslarının düzlüğünden, kas tabakası nedeniyle meydana gelen bir tümör çeşididir.

Uterus İyi Huylu Tumor

Uterus İyi Huylu Tümör Nedir?

Bu tür tümörler  25 yaş ve sonrasındaki hastalarda sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Miyom adı verilen bu tümörler tehlike barındırmazlar. Çoğunlukla da normal jinekolojik muayene sırasında ortaya çıkmaktadır. İyi huylu tümörler, herkeste farklı etki gösterebilir. Örneğin şiddetli ağrı ya da şiddetli kanama yaşanabilir.

Myomlar Neden Oluşur?

Rahim düz kaslarında gelişen iyi huylu tümörler olan myomlar, 20 – 35 yaş arasındaki kadınların %20’sinde görülmektedir. Hormonal ve genetik faktörler myom oluşmasına etki etmektedir. Miyomların oluşmasına sebep olan risk faktörleri arasında erken adet başlangıcı, ilk doğumunu geç yaşta yapmış olmak yer almaktadır. Miyomlar genellikle üreme çağında görülür ve menopozda geriler.

Myomlar Tehlikeli Midir?

Hormonal veya genetik faktörlere bağlı olarak gelişen bu tümörler çoğunlukla tehlike barındırmazlar. Miyomların en büyük ve kötü etkisi kısırlık olarak bilinen erken yaşta çocuk sahibi olamamaktır. Özellikle aile üyelerinde, akraba çevresinde myomların bulunması genetik faktörlere bağlı olarak kişinin kendinde myom bulundurma oranını 2 buçuk kat artırmaktadır.

Bu miyomların kansere dönme riski oldukça az olmasına rağmen göz ardı edilmemelidir. Tedaviye; hastanın isteğine göre karar verilir. Miyomlar çok rahatsız ediyorsa veya kişi ileride de çocuk sahibi olmak istiyorsa alanında uzman kadın doğum hekimleri tarafından tedavi gerçekleştirilir. Fakat böyle bir durum söz konusu değilse tedaviye gerek yoktur.

Uterus İyi Huylu Tumor

Myom Belirtileri Nelerdir?

Myomlar genellikle çeşitli semptomlar gösterse de bazı durumlarda şikayete neden olmadan sessizce gelişir. Hastaların birçok myom belirtileri kapsamında bir şikayeti olabileceği gibi birden fazlada şikayeti olabilir. Myom belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Anormal kanama,
  • Adet sancısı ve ağrı,
  • Tekrarlayan düşükler,
  • Sık idrara çıkma,
  • Cinsel birliktelik sırasında ağrı,
  • Karın alt bölgesinde basınç,
  • Erken doğum gibi belirtiler myom semptomları arasında yer almaktadır.

Uterus İyi Huylu Tümör Nasıl Tedavi Edilir?

Myomların tedavisi duruma göre ilaçla ya da ameliyatla yapılmaktadır. İlaçla tedavi kapsamında hastaya hormon tedavisi uygulanabilir. Çocuk isteği olmayan, menopoza yaklaşmış ve ilaçla tedaviye yanıt alınamamış ise histerektomi ameliyatı gerçekleştirilir. Rahmin ameliyat ile çıkarılması işlemi olan histerektomi karından, laparaskopik veya vaginal yolla yapılabilmektedir.

blank
blank