info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Tıbbi Tahliye Amaçlı Kürtaj / Terminasyon
Tıbbı Tahliye Amaçlı Kürtaj / Terminasyon - Tıbbi Kürtaj

İstenmeyen ya da normal seyrinde ilerlemeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan işlem tıbbi tahliye amaçlı kürtaj  olarak bilinmektedir. Düşük sonrası rahim içinin temizlenmesi sebebi ile tıbbi tahliye amaçlı kürtaj yapılır. Anne karnında 10 hafta ve üzeri anomali bebeğin ya da annenin gebeliği devam ettiremeyecek sistemik hastalığının olması halinde uzman doktorlardan oluşan heyet ile kürtaj için onay alınır ve gebelik tıbbi kararla sonlandırılır. Bu işleme tıbbi tahliye ya da terminasyon da denir.

Tıbbi Tahliye Amaçlı Kürtaj

Kürtaj Nedir?

Kürtaj uygulaması jinekolojide çeşitli nedenlerle yapılmaktadır. Bu nedenler arasında; istenmeyen gebeliğin sonlandırılması, anne karnında ölmüş fetüsün tahliye edilmesi, yoğun adet kanamalarının teşhis ve tedavisi, rahim içinde kitle şüphesi gibi durumlarda alanında uzman kadın doğum hekiminin gerekli görmesi halinde kürtaj işlemi uygulanmaktadır.

Tıbbi Tahliye Nedir?

Kürtaj uygulamasının istenmeyen ya da normal seyrinde gitmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılması tıbbi tahliye olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca halk arasında gebelik terminasyonu, gebelik sonlandırılması olarak da bilinmektedir. 10 hafta ve üzeri gebeliklerde heyet kararı olmadan gerçekleştirilen kürtaj uygulaması yasal olarak suç teşkil etmektedir. Tıbbi tahliye amaçlı kürtaj sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından, steril ortamda gerçekleştirilen cerrahi bir uygulamadır.

Kürtaj Yasal Mıdır?

Kürtaj yaptırmak isteyen birçok kadın, kaçıncı haftaya kadar kürtaj yapılabilir?, kürtaj yasal mıdır? gibi soruların yanıtını merak etmektedir. Türkiye’de isteğe bağlı kürtaj işlemi 1983 yılında çıkarılan kanun ile onaylanmıştır. Türkiye’de kürtaj işlemi 10. Haftaya kadar yapılabilmektedir. Kürtaj operasyonun gerçekleştirilebilmesi için resmi nikahı olan kadınlardan eşleri ile birlikte karşılıklı rıza ve imza alınmaktadır. Bekar ve 18 yaş üstü kadınlar sadece kendi rızası ve imzası ile tıbbi tahliye amaçlı kürtaj yaptırabilir.

Kürtaja Rağmen Gebelik Devam Edebilir Mi?

Tıbbi tahliye amaçlı kürtaj işlemi gebeliğin haftası ile bağlantılı olarak yaklaşık 5 – 10 dakika arasında süren bir işlemdir. Gebelik süresine bağlı olarak kürtaj süresi de değişiklik göstermektedir. Gebelik süresi artıkça kürtaj süresi de doğal olarak uzamaktadır. Kürtajın yasal süresi son adet tarihinin ilk gününden itibaren sayıldığında 10 haftadır. Döllenmenin erken olması durumunda bu süre hiç farkında olmadan aşılabilir. Gebelik kesesinin tam yerleşmesini beklemeden 5. Haftadan erken yapılan kürtajlarda, uygulanan kürtaj işlemine rağmen gebelik devam edebilir.

Kürtaj Sonrası Hasta Nelere Dikkat Etmelidir?

Kürtaj uygulaması sonrası hasta, kadın doğum uzmanının vermiş olduğu ilaçları, düzenli olarak almalı, gerekli hekim kontrollerini aksatmadan devam etmelidir. Hasta kürtaj operasyonu sonrası 15 gün denize, havuza girmemelidir. Hastanın ilk 15 gün cinsel ilişkiye girmesi yasaktır. Ayrıca vajina bölgesi; sabun, hijyenik solüsyonlarla yıkanmamalı, vajinal tampon kullanılmamalı, bedeni zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

blank
blank