info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Subtotal Histerektomi
Subtotal Histerektomi Nedir?

Farklı nedenlere bağlı olarak cerrahi operasyon ile rahmin alınması operasyonu subtotal histerektomi olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde kadınların en sık olduğu ameliyatların başında yer almaktadır. Subtotal histerektomi operasyonu ile rahmin tamamı ya da bir kısmı alınır.  

Subtotal Histerektomi

Subtotal Histerektomi Ne Zaman Yapılır?

Rahim alınması işleminin ne zaman ve nasıl yapılacağı çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Rahim alınması işleminde hastanın yaşı göz önünde bulundurulmaktadır. Rahim alınması ameliyatını gerektiren birçok neden olabilir. Anestezi uygulanarak yapılan subtotal histerektomi; myomlar, rahim sarkması, anormal kanama, rahim kaynaklı ağrılar gibi nedenlerle de Subtotal histerektomi yapılabilir. Rahim aldırma ameliyatının yapılmasını gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Myomlar,
  • Rahim sarkması,
  • Anormal kanama,
  • Rahim kaynaklı ağrılar,
  • Kanser gibi durumlarda alanında uzman kadın doğum hekiminin onayı ile subtotal histerektomi yapılabilir.

Subtotal Histerektomi Nasıl Yapılır?

Hastaların rahminin alınması cinselliğe ya da vajinaya herhangi bir etkide bulunmaz. Zaten ameliyat sürecinde vajinayı ya da cinselliği etkileyecek bir uygulama bulunmamaktadır. Ameliyat işlemleri karnın alt kısmı kesilerek ya da vajina ağzından yapılmaktadır. Rahim aldırma ameliyatı sürecinde rahmin belli bir kısmı alınır. Örneğin kanser hücresi rahmin belirli bölgesine kadar gidebilmiş, rahmin geri kalanı sağlıklı kalmış ise bu durumda rahmin kanserli bölgesi temizlenir.

Bazı durumlarda hastanın rahmiyle ilgili herhangi bir sorun olmasa dahi rahim alınma işlemi gerçekleşir. Örneğin; normal doğum esnasında annenin kanaması durdurulamazsa, plesanta ayrılamazsa veya rahim onarılamayacak gibiyse alınır. Çoğunlukla bu durumlar hastanın hayatını riske edebilir. Bu yüzden doktorlar rahmi almayı tercih eder. Fakat bu durum oldukça nadir gerçekleşir.

Subtotal Histerektomi Ameliyatı Sonrası

Subtotal histerektomi sonrası yaşanan süreç özellikle rahim alma ameliyatı olacak hastalar tarafından merak edilmektedir. Rahim alma ameliyatı sonrası hasta durumuna göre belirli bir süre hastanede kalır. Genellikle hastaların operasyon sonrası hastanede kalma süresi 1 – 2 gün olmaktadır. Ameliyat sonrası hastalar, doktor tarafından verilen ilaçları hekimin önerdiği biçimde kullanmalıdır. Rahim aldırma ameliyatı sonrası hastalar ameliyatlı bölgeye zarar verebileceği için ağır kaldırma gibi aktivitelerden uzak durmalıdır. Ameliyattan sonra belirli bir süre kabızlık yaşanmaması için hasta sıvı gıdalar tüketmelidir. Ameliyat sonrası hasta genellikle 24 – 48 saat sonra duş alabilir. Operasyon sonrası hasta doktor kontrollerini aksatmamalıdır.

blank
blank