info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Sistosel
Sistosel
Sistosel

Halk arasında idrar kesesi sarkması olarak bilinen sistosel, idrar kesesi ile vajinal doku arasına destek veren dokunun zayıflaması, gevşemesi sonucu idrar kesesinin vajinal boşluğa doğru yer değiştirmesidir. Sistosel genellikle erişkin kadınlarda, zor ve çok doğum yapmış kadınlarda görülmektedir. Ayrıca kadınlarda menopoz sonrasında da idrar kesesinde sarkma ortaya çıkabilir. İdrar kesesi sarkma belirtilerinin fark edilmesi durumunda hastanın vakit kaybetmeden alanında uzman hekime muayene olması gerekir.  

Sistosel

Sistosel Nedir?

Pelvis tabanını oluşturan kas ve zarların zayıflaması sonucu mesanenin vajinaya doğru inmesi sistosel (mesane sarkması) olarak tanımlanmaktadır. Özellikle zorlu vajinal doğumlar, yaşlanma, menopoz gibi durumlar pelvik kaslarının gevşemesine sebep olarak idrar kesesi sarkmasına etki etmektedir. Çeşitli belirtiler ile ortaya çıkan idrar kesesi sarkmasının hastada hafif ve orta dereceli görülmesi durumunda lazer ile gevşeyen dokular desteklenerek güçlendirilir. İleri idrar kesesi sarkması vakalarında ise hekimin gerekli görmesi durumunda cerrahi yönteme de başvurulabilir.

İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri Nelerdir?

İdrar kesesi sarkma belirtileri genellikle vajinada dolgunluk ve basınç hissi ile ortaya çıkmaktadır. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, cinsel ilişki sırasında idrar kaçırma ve ağrı hissi yaşama gibi semptomlarda idrar kesesi sarkması belirtileri arasında yer almaktadır. Birçok kadın idrar kesesi sarkması belirtileri ilerlediğinde hekime danışmaktadır. İdrar kesesi sarkması belirtilerinin erken dönemde fark edilmesi ve hekime danışılması tedavi sürecine olumlu katkı sağlayacaktır. İdrar kesesinde sarkma belirtileri genellikle şu şekilde görülmektedir;

 • Vajinada dolgunluk ve basınç hissi,
 • Öksürme, hapşırma, egzersiz yapma durumlarında basınç ve dolgunluk hissinin artması,
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının sürekli olarak tekrarlaması,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissetme ve ilişki sırasında idrar kaçırma,
 • İdrar yapma ardından idrarı tamamen boşaltamama hissinin olması,
 • İleri derecede idrar kesesi sarkması olan kadınlarda vajinal açıklıktan mesanenin görülmesi de idrar kesesi sarkma belirtileri arasında yer almaktadır.
Sistosel

İdrar Kesesi Sarkması Risk Faktörleri Nelerdir?

Hastayı rahatsız eden ve günlük işlerini gerçekleştirememesine sebep olan idrar kesesi sarkmasının oluşmasına etki eden çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Zorlu vajinal doğumlar, menopoz ve yaş faktörü idrar kesesi sarkma belirtilerine sebep olan risk faktörleri arasında yer almaktadır. İdrar kesesi sarkması risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Vajinal doğumlar,
 • Menopoz ve ilerleyen yaş,
 • Kronik kabızlık,
 • Kronik öksürük,
 • Genetik faktörler,
 • Obezite,
 • Yoğun beden gücü gerektiren işlerde çalışma gibi faktörler idrar kesesi sarkması oluşumuna etki eden risk faktörleri arasında yer almaktadır.

İdrar Kesesi Sarkması Nasıl Teşhis Edilir?

İdrar kaçırma sebebi ile yaşam kalitesinin azalması, günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirememe gibi durumlarda birçok kadın hekime başvurmaktadır. Hastaya yapılan jinekolojik muayene ardından hastaya bir takım testler uygulanmaktadır. Hasta uygulanan testler ve çeşitli görüntüleme teknikleri ardından alanında uzman hekim tarafından hastaya teşhis konmakta ve hastanın tedavi süreci başlamaktadır.

Sistosel Nasıl Tedavi Edilir?

Sistoselin hafif seyrettiği vakalarda hastaya şişmansa kilo vermesi, ağır kaldırmaması önerilmektedir. Eğer hastada idrar kaçırma durumu varsa pelvik tabanı güçlendirici egzersizler verilerek hasta takip edilir. Hekimin gerekli görmesi durumunda çeşitli ilaçlar da hastaya verilebilir. Hastaya uygulanan medikal tedaviden yanıt alınamaması, hastanın istemesi ve hekimin gerekli görmesi durumunda idrar şikayetleri devam eden hastaya cerrahi tedavi de yapılabilir.

blank
blank