info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Sezaryen Sonrası Normal Doğum (SSVD)
Sezaryen Sonrası Normal Doğum (SSVD)

Sezaryen doğum yapan birçok anne bir sonraki çocuğunu normal doğumla dünyaya getirip getiremeyeceğini merak ediyor. Günümüzde sezaryan sonrası normal doğum yapmak isteyen anne adaylarına başarılı bir şekilde normal doğum yaptırılmaktadır. Önceleri sezaryen ile çocuk doğuran kişilerin daha sonraki doğumlarında normal doğumu tercih etmeleri bazı riskleri içermekteydi. Ancak günümüzde alanında uzman kadın doğum hekimleri tarafından sezaryen doğum sonrası vajinal doğum (SSVD) gerçekleştirilmektedir.

Sezaryen Sonrası Normal Dogum

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?

İlk doğumunu sezaryen yöntemi ile yapan kadınların daha sonraki hamilelik dönemlerinde vajinal doğum tercih etmelerinin herhangi bir engeli bulunmamaktadır. Günümüzde birçok kadın sezaryen sonrası vajinal doğum ile bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmektedir. Anne adayının ve bebeğin vajinal doğuma yönelik bir sağlık sorunu yoksa sezaryen sonrası vajinal doğum yapılabilir.

Hangi Durumlarda Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Denenmelidir?

Sezaryen doğum sonrası anne adayının tamamen iyileşmiş olması durumunda çiftler yeniden çocuk sahibi olmaya karar verebilir. Bazı anne adaylarında sezaryen sonrası iyileşme süreci çok kısa sürebilmektedir. Bu iyileşme süresi için genellikle 2 yıl beklenmelidir. Sezaryen sonrası vajinal doğum isteyen kadınların iki hamilelik dönemi arasında 2 yıl zaman olması gerekmektedir. Ayrıca anne adayının gebelik takibini yapan kadın doğum hekiminin de sezaryen sonrası vajinal doğumu onaylaması önemlidir. Kadın doğum hekimi anne adayının ve bebeğin sağlığını göz önünde tutarak sezaryen sonrası vajinal doğum yapılıp yapılmayacağına karar vermektedir.

Sezaryen Sonrası Normal Dogum

Hangi Durumlarda Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Denenmemelidir?

Sezaryen sonrası vajinal durumunun gerçekleşemeyeceği durumlar arasında; anne adayının sezaryen gerekliliğinin devam etmesi ya da normal doğum yapmasına engel sağlık sorunu bulunması yer almaktadır. Sezaryen sonrası vajinal durumunun gerçekleşemeyeceği durumlar şe şekilde sıralanabilir;

  • Sezaryen sırasında rahim kesisinin dikey yapılmış olması,
  • Daha önce rahimle ilgili herhangi bir nedenle ameliyat geçirilmiş olması,
  • Anne ya da bebeğin sağlığının normal doğuma uygun olmaması,
  • Anne adayının doğum kanalının uygun olmaması ya da bu bölgede genetik faktöre bağlı olarak darlığın bulunması gibi etkenlerde sezaryen sonrası vajinal doğum yapılmamaktadır.

Sezaryen Sonrası Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Günümüzde sezaryen sonrası normal doğum alanında uzman kadın doğum hekimleri tarafından yapılabilmektedir. Ancak bu durum için uzman hekimin anneyi muayene etmesi ve uygunluk vermesi gerekmektedir. Sezaryen sonrası vajinal doğum birçok avantajı barındırmaktadır. Bu avantajlar arasında;

  • Sezaryen sonrası normal doğumda; kanama, iç organlarda yaralanma, anestezi gibi sezaryen riskleri görülmemektedir.
  • Annenin iyileşme süreci oldukça kısadır. Anne kısa zamanda yürüyebilir, evine gidebilir.
  • Doğum ardından anne adayının tekrar bir cerrahi işleme girmesi gerekmez,
  • Kan kaybı sezaryen doğuma göre daha az olur.
blank
blank