info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Servikal Koterizasyon
Servikal Koterizasyon

En sık karşılaşılan jinekolojik problemler arasında yer alan servisit halk arasında rahim ağzında yara olarak bilinmektedir. Hastalığın tedavisinde en eski ve klasik yöntem olan servikal koterizasyon uygulanmaktadır. Servikal koterizasyon uygulaması ile rahim ağzı tahrip edilmektedir. Hemen hemen birçok kadında görülen servisit belirtileri diğer pek çok hastalıkla benzerlik göstermektedir. Genellikle jinekolojik muayene ile fark edilmektedir. Servisit sıklıkla bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Servikal Koterizasyon

Servisit Nedir?

Rahimde ya da rahim ağzında yara olarak bilinen servist hastalığına birçok kadın yakalanmaktadır. Cinsel yönden aktif olan birçok kadın rahim ağzı yarası hastalığı adayıdır. Kasık ağrısı ve vajinal akıntısı olan birçok kadında başka bir hastalıkla birlikte ya da tek başına servist hastalığı görülmektedir.

Servisit Tanısı Nasıl Konur?

Serviksin iltihabı vücudun normal çalışan savunma mekanizmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Herhangi bir dokuda yaralanma, enfeksiyon gibi durumların olması halinde akyuvarlar o bölgeye gider ve o bölgede kan akımı artar. Bu durum seviks bölgesinde yaşandığında da açık pembe renkte olan serviks kızarır ve şişer. Jinekolojik muayene esnasında bu durum yara olarak görülür. Servist tanısı genellikle jinekolojik muayene ile konulmaktadır. Ancak bazı durumlarda jinekoloğun gerekli görmesi durumunda ayırıcı tanı ve tetkiklerde yapılmaktadır.

Servisit Nedenleri Nelerdir?

Servist hastalığının sebebinin bilinmesi hastalığın tedavisinde oldukça önemlidir. Hastalık enfeksiyon sonucu ortaya çıkmışsa hastaya enfeksiyonun uygun şekilde giderilmesi için tedavi uygulanır. Servisite neden olan en önemli 3 mikroorganizma klamidya, gonore ve trikomonasdır. Bunun dışında bazı allerjik maddeler de servisite sebebiyet verebilir.

Servisit Belirtileri Nelerdir?

Servisit belirtileri diğer hastalıklar ile benzerlik gösterdiği için hastalığın anlaşılması oldukça zordur. Hastalık jinekolojik muayene ile ortaya çıkar. Rahim ağzı dokusunun iltihabı olarak bilinen servisit belirtileri arasında; adet kanamasının bitişini takip eden dönemde vajinal akıntı görülmektedir. Anormal derece de vajinal kanama, kaşınma, vajinada yanma, ilişki esnasında ağrı, idrar yaparken yanma ve bel ağrısı yer almaktadır. Hafif seyreden vakalarda belirti görülmezken hastalığın ilerlemesi ile kötü kokulu, iltihabi bir akıntı ortaya çıkar. Uzamış ve tedavi edilmeyen servist spermlerin servikal kanala girişini bozabilir bu durumda kısırlığa yol açabilir. Servist olan bir kadında düşük ve erken doğum riski de bulunmaktadır.

Servisit Hastalığının Tedavisinde Servikal Koterizasyon

Servist tedavisinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için hastalığın hangi sebeple ortaya çıktığının bilinmesi gerekmektedir. Rahim ağzı yarası, servikal koterizasyon ile tahrip edilmektedir. Halk arasında yakma olarak da bilinen koterizasyon işleminde kalam şeklindeki bir probun ucundan elektrik akımı geçirilerek ısı elde edilmektedir. İşlem esnasında hafif ağrı hissedilebilir. Koterizasyon en eski ve klasik yöntemdir. Operasyon sonrası oluşan nedbe dokusu rahim ağzı kanalında tıkanmalara yol açabilmektedir.

blank
blank