info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Servikal - Endometrial Polip
Servikal - Endometrial Polip

Rahim ağzından kaynaklanan küçük et parçası şeklinde iyi huylu oluşumlar rahim ağzı polipleri, servikal polipler olarak tanımlanmaktadır. Rahmin serviks bölgesinde boyun kısmının içinde oluşur ve servikal girişten dışarı sarkar. Genellikle tek bir polip oluşsa da bazı durumlarda birden fazla polip de oluşabilir. Gebelik sırasında servikal poliplere rastlamak mümkündür. Rahim içinde oluşan polipler ise endometrial polip olarak tanımlanmaktadır. Rahim içi polipler çeşitli büyüklüklerde rahim içinde ortaya çıkmaktadır. Rahim içi polipler, endometrium dokusundan kaynaklanan iyi huylu oluşumlardır.

Servikal Polip

Rahim Ağzı Servikal Polipler

Rahim ağzından kaynaklanan küçük et parçaları şeklinde iyi huylu oluşumlar olan servikal polipler, bazı durumlarda herhangi bir semptom göstermeyebilir. Ancak servikal poliplerin belirti göstermesi durumunda; yoğun vajinal akıntı, ilişkiden sonra kanama, adetler arasında kanama ve adet kanama miktarında artış görülebilmektedir. Servikal polipler, rutin muayene ile saptanabilir. Lokal anestezi ile alınabilen polipler çok büyük ve çok sayıda kanama riski olabileceği için hastanede anestezi yardımı ile de yapılabilir. Polip tedavi edilmesi halinde de tekrar ortaya çıkabilir. Bu sebeple hasta düzenli olarak jinekolojik muayene gerçekleştirmelidir.

Servikal Polip Risk Faktörleri Ve Tedavisi

Her yaştan kadında görülebilen servikal polip, genellikle 39 – 50 yaş arası kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Servikal polip, düşünüldüğü gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir. Servikal polip çoğunlukla herhangi bir belirti göstermez genellikle ilişki sonrası kanamaya sebep olmaktadır. Rahim ağzında meydana gelen birçok polip rutin muayene sırasında saptanır. Servikal polip tedavisinde polip çıkarılmaktadır. Kadınlarda özellikle 40’lı yaşlardan sonra görülen servikal polip risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir;

  • 40’lı yaşlar,
  • Birden fazla doğum yapmış olmak,
  • Doğum kontrol hapı kullanımı,
  • Hamilelikte östrojen hormonundaki artışta servikal polip risk faktörleri arasında yer almaktadır.
Endometrial Polip

Rahim İçi Endometrial Polipler

Endometrial polipler, rahmin iç tabakasında gelişen lezyonlardır. Genellikle rahim içi endometrial polipler rahim içinde gelişen iyi huylu et parçalarıdır. Çoğunlukla ileri yaş kadınlarda görülen rahim içi polipler, pek bir belirti göstermese de sık kanama semptomu gösterebilir. Menopoz sonrasında da kanama olması rahim içi polip belirtileri arasında yer almaktadır. Polibin endometrium dokusunda kapladığı yerin tuba girişlerine yakın olduğu durumlarda gebe kalamama ya da tekrarlayan gebelik kaybına neden olabilmektedir. Klinik muayene sırasında hastaya uygulanan ultrasonogafi ile tanı konulmaktadır.  

Endometrial Polipler Risk Faktörleri Ve Tedavisi

Endometrial polip tedavisi polipin cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Polipin tedavi yöntemleri arasında; kürtaj, histeroskopik polip rezeksiyonu, transvajinal ultrason eşliğinde polip çıkartılması işlemidir. Günübirlik gerçekleştirilen rahim içi polipler tedavisi ayakta gerçekleştirilebilir. Normal şartlarda işlem 10 – 15 dakika kadar sürmektedir. Rahim içi polipler çıkartılmazsa düzensiz ve yoğun kanamalar ve ara kanamalar devam edebilir. Rahim içi poliplerin risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir;

  • İleri yaş,
  • Geç menopoz,
  • Hiç doğurmamış olmak,
  • Obezite,
  • Hipertansiyon,
  • Diyabet gibi etkenler rahim içi poliplerin risk faktörleri arasında yer almaktadır.
blank
blank