info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Servikal Crioterapi
Servikal Crioterapi

Rahim ağzı veya vulva dokularının çok düşük ısılarla dondurularak yok edilmesi işlemi crioterapi olarak tanımlanmaktadır. Servikal crioterapi genellikle rahim ağzındaki hücresel değişikliklerin tedavisinde uygulanmaktadır. Kansere yol açabilecek değişiklikler gösteren anormal servikal hücreleri yok etmek için Servikal crioterapiden yararlanılmaktadır. Crioterapi, ağrı hissi vermediği için genellikle anestezi gerektirmez, alanında uzman jinekolog tarafından kolaylıkla yapılabilir.

Servikal Crioterapi

Crioterapi Nedir?

Derideki lezyonları tedavi etmek amacıyla kullanılan kriyoterapi, cerrahiye gerek kalmadan uygulanan dondurma işlemidir. Jinekoloji alanında uygulanan crioterapi rahim ağzı ya da vulva dokularının düşük ısılarla değişmesidir. Crioterapi ile vulvadaki genital siğiller tedavi edilir. Ancak lezyonun çok büyük olması durumunda crioterapi ile dondurma işlemi gerçekleştirilmez. Ayrıca crioterapi hamilelik, adet görme gibi durumlarda da yapılmamaktadır.

Servikal Crioterapi Gereken Durumlar Nelerdir?

Komplikasyon riski oldukça düşük olan crioterapi uygulamasında servikal kanala doğru birkaç milimetreden daha derin olan lezyonlarda, kürtajda patoloji saptanması, tekrarlayan lezyonların tedavisinde uygulanmaktadır. İşlem sırasında herhangi bir acı hissedilmez bazı durumlarda kramp şeklinde kasılmalar ortaya çıkabilir. Çok kısa sürede hissedilen ağrılarda sona erer. İşlem sonrası normal yaşantıda herhangi bir değişiklik yapılması gerekmemektedir.

Crioterapi Sırasında Neler Yapılmaktadır?

Uygulama esnasında hasta jinekolojik muayene pozisyonunda yatar. Nitröz oksit gazının Prob’a doğru pompalanması ardından gaz Prob’un ucunun ısısını düşürür. Hekim, Prob’u ilgili alana dokundurur ve alan dondurulur. Crioterapi esnasında hasta yanma ve kramp hissedebilir. Ancak genel itibarıyla kolaylıkla yapılan, anesteziye ihtiyaç duyulmayan basit bir uygulamadır.

Crioterapi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısa sürede gerçekleştirilen servikal crioterapi işlemi sonrasında en az on dakika klinikte kalınmalıdır. İşlem sonrası genellikle birçok kadında karın krampları oluşmaktadır. Ayrıca hafif bir akıntıda görülmektedir. Akıntı yaklaşık 4 hafta boyunca devam edebilir. Bu süre içerisinde hastanın kesinlikle cinsel ilişkiye girmemesi gerekir. İşlem sonrasında kondilom bölgelerinde hafif yaralar oluşabilir. Bunlar zaman içerisinde kabuk bağlayıp iyileşmektedir. Yaraların bakımı hususunda hekimin belirtmiş olduğu kurallara riayet edilmelidir. İşlem sonrası ağrı ya da sıcak basması da oluşabilir.

blank
blank