info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Selülit Tedavisi

Selülit Tedavisi

Deri altında bozulmuş ve genişlemiş yağ dokusunun cilt yüzeyine oluşturduğu hasar selülit olarak tanımlanır. Selülit, girintili, çıkıntılı bir görünüme neden olur. Özellikle kadınlarda yaygın olarak görülen selülit estetik bir cilt problemidir. Neden olduğu kesin olarak bilinmeyen selülit günümüzde tedavi edilen bir hastalıktır. Selülit tedavisi özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Selülit Nedir?

Cilt üzerindeki kabuklaşmış, çukurlu veya portakal görümününe benzer yapılar, selülit olarak adlandırılmaktadır. Vücutta bulunan yağ dokuları zaman içerisinde artmasıyla beraber ciltte çukurlu görünüm meydana gelir. Selülit tedavisi sayesinde bu çukurlu görünüm en aza indirilmektedir. Hastanın talep ettiği bölgede, ciltteki bağ dokusu ayrılarak selülit görüntüsünü minimum düzeye indirilir. Kullanılan cihazlar bakımından çeşitli ürünler ve teknolojik yollar bulunmaktadır.

Selülit Neden Oluşur?

Selülit tedavisi belirli noktalarda kişilerin başvurduğu estetik tedavi yöntemidir. Oluşum nedeni tam bilinmemekle beraber vücuttaki yağ birikmesi veya fazlalığının selülite dönüştüğü tahmin edilmektedir. Beslenme ve spor aktivitelerine dikkat edilmesine rağmen selülit oluşumu görülebilmektedir. Kişinin vücudunun yapısal özellikleri gereği de cilt bozulmalarına rastlanır.  Selülit oluşumu, ani kilo değişimi gibi sebepler dışında dolaşım bozukluğuna da işaret etmektedir. Kalp ve damar sağlığındaki aksaklıklar dolaşım sorunlarına yol açabilir. Diğer yandan metabolizmanın yavaş çalışması ve enerji birikmesi de selülit oluşumu sebepleri arasındadır. Alkol ve sigara kullanmak, hareket etmemek, su tüketmemek, sağlıksız beslenme ve genetik etkenleri de dâhil edebiliriz.

Selülit Tedavisi

Selülit Belirtileri Nelerdir?

Basen, kalça, karın ve benzeri bölgelerde görülmektedir. Genellikle portakal dokusuna benzeyen bir görünümü bulunmaktadır. Selülit, başlangıç seviyelerinde cildi hareket ettirerek anlaşılabilir. İlerleyen durumlarda ise cildin hareket ettirilmesi gerekmeksizin her pozisyonda fark edilir. Selülit tedavisi, cilt yapısındaki bu ve benzeri görüntüleri estetik olarak iyileştirmeyi hedefler. 

Kalça, uyluk, karın gibi vücut bölgelerinde ortaya çıkan selülit, peynir veya portakal kabuğu görünümü şeklinde belirtiler ile kendini göstermektedir. Selülitin kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte hormonol nedenler, kalıtımsal nedenler, kronik kabızlık, hamilelik ya da ruhsal problemler selülit oluşumuna etki etmektedir. Vücut görünümünden memnun olmayan kişiler selülit tedavisi gerçekleştirmektedir. Selülit derecelendirmesi ise bazı ölçütlere göre yapılmaktadır.

  • Birinci Derece: Cildin, pürüzsüz görünümü mevcuttur. Yatarken veya ayaktaki pozisyonlarda belli olmamaktadır.
  • İkinci Derece: Yatarken ciltte belirginleşmez. Ayakta durulduğu zaman kabuklu bir görünüm oluşur.
  • Üçüncü Derece: Hem ayakta hem de yatış pozisyonunda cilt üzerinde selülit görüntüsü belli olur.

Selülit Tedavisi ve Önleme Yolları

Estetik tıp alanında, selülit tedavisi gibi bölgesel incelme yöntemlerinde kullanılan birçok cihaz ve teknolojik ekipmanlar mevcuttur. Hastalarımıza yönelik kullandığımız ileri düzey mekanizmalar ile selülit tedavisi alanında öne çıkmaktayız. Cerrahi yöntemler, estetik cihazlarla uygulanan tedavilerin yanında hastanın yaşam koşullarını cilt sağlığının yararına değiştirilmelidir. Böylece yapılan estetik tedavisi desteklenmiş olur. 

 Üçüncü ve dördüncü derecelerdeki selülit tipleri, alanında uzman doktorlar tarafından selülit tedavisi uygulanması gereken durumlardır. Ancak daha az seviyede görülen cilt bozulmalarında birtakım önlemler uygulanmaktadır. Bahsedilen önlem ve alışkanlıklara örnek olarak şunları sayabiliriz:

  1. Gün içerisinde ortalama 2 -3 litre su tüketmek
  2. Günlük hareket etmek
  3. Merdiven kullanmak
  4. Kan dolaşımını hızlandıracak masajlar
  5. Beslenme düzenine özen göstermek ve sağlıklı gıdalar tüketmek

Kişinin bedeni üzerinde görülen biçimsel bozukluklara uzman doktorlar tarafından estetik müdahaleler yapılır. Bölgesel anlamda estetik iyileşme ve selülit tedavisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.   

blank
blank