info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Probe (Tanısal) Kürtaj

Probe (Tanısal) Kürtaj

Kürtaj denilince akla hamileliğin sonlandırılması işlemi gelse de pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir. Kadın sağlığı ve doğum uzmanları tarafından uygulanan kürtaj, tedavi ve tetkik sebebiyle de başvurulan bir operasyon çeşididir. Kadınlarda rahim içerisinde istenmeyen veya vücuda zarar veren oluşumlara müdahale işlemine denmektedir. Probe kürtaj, diğer adıyla tanısal kürtaj beklenmedik kanamalar sonucunda da uygulandığı bilinmektedir.  

Probe Kürtaj Nedir?

Kadınlarda bazı zamanlar beklenmedik kanamalar görülmektedir. Genellikle rahim içerisindeki yapıda görülen kalınlaşma gibi durumlar kanamaya sebep olur. Probe kürtaj ile yapılan cerrahi müdahale sonucunda kanama ve diğer belirtilerin önüne geçilir. Aynı zamanda alınan parça, tıbbi tahlil süreçlerinden geçilerek analiz edilir.  

Menopoz dönemine doğru veya sonrasındaki dönemde genellikle bu tarz kanamalarla karşılaşılmaktadır. Probe kürtaj sırasında yapılan işlemler sonucunda belirli oranda bir doku alınır. Patolojik olarak incelenmesinin ardından kanamaya sebep olan örnek analiz edilir. Çoğunlukla gebeliği sonlandırmak adına kullanılan kürtaj, 18 yaşını geçmiş bekâr kadınlar ve evli kadınlar için eşlerinin izinleri doğrultusunda gerçekleştirilir. Hamileliğin 10. Haftasına kadar yasal olarak gebeliğin sonlandırılması amacıyla kürtaja izin verilmektedir.  

Probe kürtaj ile beraber çeşitli kürtaj teknikleri vardır. Bu teknikler ise şu şekilde sıralanabilir:

  1. Bumm Kürtaj
  2. Vakumlu Kürtaj
  3. İsteğe Bağlı Kürtaj
  4. Probe (Tanısal) Kürtaj
Probe Kürtaj

Probe Kürtaj Uygulaması

Probe kürtaj, cerrahi kürtaj yöntemi altında yer alır. Tanısal işlemler için kullanılmaktadır. Eskiden yumurtlamanın anlaşılması gibi konularda kullanılan bir yöntemdi. Günümüzde daha pratik testlerle yumurtlama oranı ve takibi yapılabilmektedir. Rahimdeki beklenmeyen kanamalarda, vakum veya kazma tekniği yardımıyla müdahale edilir. Operasyon sonucu ortaya çıkan parçalar, tanı ve testlerde örnek olarak kullanılabilir. Tedavi ve teşhis aşamalarında kolaylık sağlayan bir yöntemdir. İşlemler sonucunda alınan doku, patolojik incelemeye alınır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda kadınlarda sıklıkla karşılaşılan hastalıkların teşhisi yapılabilmektedir. Polip tespiti, rahim ağzı kanseri ve yaşlanma sonucu rahim zayıflaması gibi çeşitli hastalıklar, erken dönemde fark edilip tedavisine başlanabilir.   

Probe (tanısal) kürtaj ile kanama durdurulur ve kanamaya yol açan sebep belirlenir. Kürtajın gebelik dışındaki uygulama alanları birkaç başlığa ayrılmaktadır. Düzensiz bir şekilde adet döngüsü yaşayan kişilerde kullanılır. Benzer sebeplerden dolayı aşırı düzeyde kanama görülmesi durumunda başvurulur. Rahim bölgesi zarının fazlalığından dolayı probe kürtaj sonucunda alınan parça, biyopsi işleminde kullanılır. Böylelikle olası kadın sağlığı hastalıkları ile ilgili tetkik yapılabilir.

Probe Kürtaj İyileşme Süreci

Cerrahi operasyon sonrasında uzman doktor tarafından sağlık durumu takip edilir. Probe kürtaj sonrasında tansiyon, nabız ve kan değerleri ölçülmelidir. Enfeksiyon ihtimaline karşı gerek görülmesi halinde ilaç ve antibiyotik tedavisi başlanır. Vajinal sağlığının korunması adına rahim içi kanamanın tekrarından kaçınılmalıdır. Bu sebeple kişide herhangi bir anormal durum fark edilirse kadın sağlığı alanında uzman doktora başvurulmalıdır. Kişinin ayakta duş alması tavsiye edilir. Rahim içi bölgesinde enfeksiyon oluşma ihtimaline karşı deniz ve havuza girilmemelidir. Hastanın kesinlikle doktor tavsiyesi ile ilaç veya antibiyotik alımı yapılmalıdır. Operasyon sonrası doktor kontrollerini aksatmamalısınız. Kadın sağlığı uzmanının belirttiği zaman süresince herhangi bir cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Probe Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj uygulaması türüne göre genel veya lokal anestezi altında uygulanır. Hangisi olduğuna bağlı olarak almanız gereken tedbirler bulunur. Eğer genel anestezi kullanılacaksa 4 – 5 saat öncesinden yeme, içme eylemlerini bırakmalısınız. Anestezi etkisinden dolayı ilk günler bulantı, halsizlik, hafif düzeyde ağrı ve kanama yaşamanız beklenir. Hastaların genelinde kanama seviyesi gün geçtikçe azaldığı bilinir. Operasyondan 3 – 4 saat geçmesi ile beraber günlük olarak tükettiğiniz yiyeceklerle beslenebilirsiniz. Probe kürtaj, cerrahi bir yöntem olması dolayısıyla alanında uzman doktorlar ve ekiplerce gerçekleştirilmelidir. Sağlık açısından steril ve teknolojik bir ortamda işlemler uygulanmalıdır. İşlem yapılmadan önce hastanın kişisel bilgileri ve varsa geçmiş hastalıkları hakkında bilgi alınır. Sonrasında ultrason yardımıyla rahim bölgesinde görsel inceleme yapılır.

Cerrahi yenilikler ve günümüz tıbbi ilerlemesi sayesinde çeşitli amaçlara yönelik kürtaj yöntemleri bulunmaktadır. Probe (tanısal) kürtaj ve diğer kürtaj yöntemleri için sorularınız ve ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

blank
blank