info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Normal ve Riskli Gebelik Takibi
Normal Ve Riskli Gebelik Takibi

Hamilelik, ortalama 37 haftalık bir süreyi kapsayan hayatın doğal bir parçasıdır. Geçen haftalar içinde bebeğin sağlık durumu ve anneyi doğuma hazırlık sürecinin takibi yapılır. Sağlıklı bir seyir izlemesi beklenen çoğu hamilelik süreci, zaman zaman normal ve riskli gebelik takibi olarak nitelendirilebilir. Anne ve bebek kaynaklı belirli durumlar, doğumu ve gebeliği etkilemektedir. Bu zaman içerisinde her iki tarafın sağlığını korumak esas alınır. Kadın doğum uzmanınızın takibi ve kontrolleri ile riskli gebeliği kontrol altına almaktayız.  

Normal Ve Riskli Gebelik Takibi Nedir?

Kadın doğum hekimleri tarafından gerçekleştirilen gebelik takibi; normal ve riskli gebelik takibi olmak üzere 2 farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Genel olarak; ultrasonografi ile bebeğin incelenmesi, anne adayının ağırlık ölçümün, tansiyon ölçümünün yapılması ve varsa hastanın mevcut şikâyetleri değerlendirilip gerekli tetkik ve tedavisinin yapılması sürecini kapsamaktadır. Gebelik başladıktan sonra 6 – 8 hafta içerisinde doktorunuza ilk kontrol için başvurmalısınız. Anne adayının geçmiş – kalıtsal hastalıkları, sağlık durumu, varsa düşük sayısı hakkında sorular yönlendirir. Ardından jinekolojik muayene ve ultrason görüntülemesi yapılır.   

Normal ve Riskli Gebelik Takibi

Riskli Gebelik Takibi Nasıl Olmalıdır?

Anne veya bebeğin hayatını tehdit eden kalıcı sekellere neden olabilecek durumlar ile birlikte olan gebeliklerdir. Gebelikte risk yaratabilecek sorunlar tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 6-8’inde görülmektedir. Bazı gebelikler, takibi sırasında riskli hale gelirken bazıları da annenin gebelik öncesindeki sağlık problemleri dolayısıyla en başında riskli başlar. Riskli gebelik takibi ile gebelik ve doğum komplikasyonlarında azalma görülür.

Hamileliğin ilerleyen haftalarında kontroller, ilk 28 hafta boyunca 4 haftada bir, 28-36 haftalar içerisinde iki hafta ve son haftalarda ise haftada bir olmak üzere sıklaşması planlanır. Riskli gebelik hallerinde doktor kontrolleri daha da kısa süreli aralıklarla gerçekleşir. Yüksek veya düşük riskli gebeliklerde aksine daha az sıklıkta kliniğe çağrılır.  Normal ve riskli gebelik ayrımı olmaksızın, hamilelikte ilk üç ay bebeğin gelişim açısında önemli bir periyoddur. Kalp, böbrek gelişimi ve beyin oluşumunun ilk zamanlarıdır. Sinir ve sindirim sistemi, kas iskelet yapısı da gelişmeye başlar. Özellikle ilk üç ay boyunca doktorunuzun uyarı ve tedbirlerine uymanız gerekmektedir. Gebeliğiniz başladıktan sonraki ilk doktor kontrollerinde riskli bir durum varsa anlaşılmaktadır. Yapılan testler ve taramalar sonrasında riskli gebeliğin belirtileri saptanır.

Riskli Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Bebekte genetik veya anatomik sakatlık saptanması, gebelik şekeri, çoğul gebelik, vajinal kanama gibi semptomlar riskli gebelik faktörleri arasında yer almaktadır. Anne adayının mevcut riskleri, önceki gebeliklerden gelen riskler, mevcut gebelikten gelen riskler sebebi ile riskli gebelik oluşabilir. Ayrıca riskli gebelik oluşumunda doğum esnasında meydana gelebilecek risklerde bulunmaktadır. Bebeğin eşinin önde gelmesi, bebeğin eşinin rahim duvarında anormal gelmesi, doğumda kanama riski olan anne adaylarının olması, iki veya üçüz gebeliklerin oluşması gibi etkenlerde riskli gebeliğin meydana gelmesine etki etmektedir.

Riskli gebelik yaşamanıza üç ayrı durum neden olabilir. Öncesinde kişide bulunan rahatsızlıklar, hamilelik ve sonrası süreç için kritik olabilir. Örnek olarak, hipertansiyon, şeker hastalığı, epilepsi, kalp ve tiroid hastalıkları, kanda pıhtılaşma durumu ve psikiyatrik rahatsızlıkları sayabilmek mümkün. Anne adayında eğer bu hastalıklara sahipse hamileliği riskli geçmektedir. Aynı zamanda hamilelik sırasında kullanılan ilaçlara da dikkat edilmelidir.

Ek olarak önceki hamilelik süreçlerinden kaynaklanan risk faktörleri de mevcuttur. Düşük hikâyesi, erken doğum, kilo bakımından yüksek veya düşük değerlere sahip bebek doğumu, doğuma bağlı rahim bölgesinde sıkıntılar ve dış gebelik geçmişi bulunan kadınlar da riskli gebelik ihtimali taşır.

Doğum sonrası bazı durumlar da anne ve bebeğin sağlığını etkileyebilmektedir. Damar tıkanıklığı, kanama ve pıhtılaşma gibi belirtilerin yaşanması annenin sağlık durumunda belirleyicidir. Bunların dışında aşırı kilo alımı ve diğer fizyolojik faktörler de riskli gebelik geçirmenize yol açar. Bazı durumlarda, fetüse bağlı gelişebilir. Gelişim geriliği, su az ya da fazla bulunması ve diğer alışılmadık durumlar yaşanabilir. Gebelik takibi ve yapılan diğer testler sonucu tespit etmektedir. Anne rahmi içerisinde doğuma uygun pozisyonda durmayan bebekler, anne ve bebek sağlığı açısından tehdit oluşturmaktadır.

Riskli Gebelik Önleme Yolları

Riskli gebeliğin erken dönem tespiti ve tedavisi için birtakım yollar bulunur. Kadın sağlığı ve doğum uzmanı tarafından yapılacak testler ve tarama yöntemleri kullanılmaktadır. Ek olarak ultrason ve benzeri görüntüleme teknikleri kullanılır. Normal ve riskli gebelik durumunun anlaşılması için düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmelidir. Anne ve bebeğin sağlığının olumlu yönde ilerlemesi açısından özenle takip edilmelidir. Doktorunuzun uyguladığı tedavi yöntemleri haricinde kişinin gün içerisinde uyması gereken tedbirler vardır. Gerekli tedbirleri şu şekilde listelemek gerekirse:

  1. Hamile kalmayı planladığınızda kadın doğum uzmanınıza başvurmalısınız. Anne adayının sağlık durumunu, ideal kilo takibi ve kalıtsal hastalık takibi konularında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
  2. Gebelik öncesi, yardımcı doğum yöntemleri hakkında doktorunuz tarafından bilgi almalısınız. Size uygun yöntemi seçimi, sağlığınız açısından en ideal biçimde ilerlemesi hedeflenir.
  3. Beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun tavsiye etmesi noktasında gerekli vitamin ve takviye gıdaları düzenli bir şekilde kullanmalısınız.
  4. Sigara, alkol gibi gebelik riskinizi arttıracak unsurlardan uzak durmalısınız. Aynı şekilde psikolojik yapınız ve ruh haliniz de bebeğin ve annenin sağlığında etkilidir.
  5. Son olarak ani kilo alımı veya kilo kaybı gibi değişimlerden kaçınmalısınız. Sağlıklı bir doğum için almanız gereken kilo miktarını doktorunuza danışarak belirlemelisiniz.

Tıbbi ilerleme ve yenilikler sayesinde riskli gebelik ve nasıl önüne geçebileceğimiz hakkında medikal ve cerrahi teknikler bulunmaktadır. Siz de normal ve riskli gebelik ile ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

blank
blank