info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Normal Doğum
Normal Doğum

Doğum yöntemine karar vermek anne adayları için oldukça zor bir süreçtir. Günümüzde yaygın olarak gerçekleştirilen normal doğum, bilimsel olarak 37 – 42. gebelik haftaları arasında annenin kendiliğinden oluşan ağrılarıyla rahim ağzının açılma ve akabinde bebeğin doğum kanalından geçmesi ile meydana gelir. Normal doğum sunmuş olduğu avantajlar nedeniyle anne adayları tarafından tercih edilmektedir. Vajinal doğum yapan annelerin doğum sonrasındaki ağrı şikâyeti sezaryen ile doğum yapan annelerden çok daha azdır.

Normal Doğum Belirtileri Nelerdir?

Normal doğum belirtileri, rahimdeki kasılmalarla birlikte rahim ağzındaki yumuşamaya bağlı olarak ortaya çıkar. Birçok belirtisi olan vajinal doğumda her belirti her anne adayında ortaya çıkmayabilir. Kanlı akıntı, düzenli kasılmalar, suyun gelmesi gibi semptomlar vajinal doğum belirtileri arasında yer almaktadır. En sık karşılaşılan normal doğum belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Nişan (kanlı akıntı)
  • Düzenli kasılmalar
  • Suyun gelmesi
  • Sırt ağrısı
  • Sık sık idrara çıkılması gibi semptomlar vajinal doğum belirtileri arasında gösterilmektedir.

Vajinal Doğumun Aşamaları Nelerdir?

Normal doğum ya da diğer adıyla spontan vajinal yolla doğum, gebeliği normal ilerleyen birçok anne adayı veya annenin özellikle tercih ettiği bir yöntemdir. Bebeğin gelişim sürecinin olağan seyrinde ilerlediği annenin vücut yapısının ve genel sağlık durumunun uygun olması durumunda vajinal yolla doğumun gerçekleşmesi mümkündür.

Doğum her kadında farklılık gösterebilmektedir. Vajinal yolla doğumun 3 evresi bulunur. Birinci evre ilk düzenli kasılmaların başlamasından tam dilitasyon sürecine kadar geçen süredir. Bebeğin doğmasına kadar geçen süre ikinci evre olarak adlandırılmaktadır. Plasentanın ayrılması ile sonlanan süre de 3. evre olarak tanımlanmaktadır.

Normal Doğum

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Vajinal doğumun birinci evresinde rahim ağzı, doğum sancılarının gelmesi ile açılmaya başlar. Doğumun en uzun evresi birinci evredir. Annenin bu evrede kendini yormamaya özen göstermesi gerekir. Anneler doğumun birinci evresinde hafif yürüyüşler yapabilir, rahatlatıcı müzikler dinleyebilir. Rahim ağzının 6-7cm açılması ardından rahimdeki gerginliğin azalmasına bağlı olarak ağrıların şiddeti artmaya başlar. Su kesesinin açılması ile oluşan ağrılar hafifler. 

Doğumun ikinci evresinde rahim ağzı açılmış ve doğum başlamıştır. Bu evrede annenin sancılarının sıklığı ve şiddeti artmıştır. Sancı sıklığı 2-3 dakika aralıklarla gelir. Bu evrede annenin yaşamış olduğu ağrılarla beraber istem dışı ıkınma hissi de oluşmaktadır. Ikınma süresinin uzamaması bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Bu sebeple bebeğin kalp atışları hekim tarafından sık sık dinlenir. Doğumun son evresinde ise anne rahatlamış ve bebeğini kucağına almıştır. Bu süreçte bebeği anneye bağlayan plasentanın ayrılma belirtilerinin görülmesi ardından rahme masaj yapılarak plasenta çıkarılır. Hekim tarafından plasentanın tek parça çıkıp çıkmadığı kontrol edilir.

Normal Doğum

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Vajinal doğum özellikle sağlamış olduğu avantajlar sebebiyle anneler ve yeni anne adayları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. En doğal ve sağlıklı doğum yöntemi olarak bilinen vajinal doğum ardından annenin iyileşme süreci sezeryan doğum yöntemine göre daha hızlı ve kolay gerçekleşmektedir. Bu sayede anne psikolojik açıdan da bebeğin bakımı konusunda kendini daha faydalı hissetmektedir. 

Ayrıca vajinal doğumda enfeksiyon, kanama gibi riskler en az düzeydedir. Vajinal doğum yapan annelerin süt hormonu (oksitosin hormonu) daha hızlı ve etkin salınmaktadır. Böylelikle emzirme süreci daha kolay gerçekleşmektedir. Vajinal doğumun bebeğe sağlamış olduğu avantajlarda oldukça fazladır. Vajinal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin doğum kanalından geçerken faydalı bakteriler ile karşılaşması bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlamaktadır.   

Normal Doğumda Dikiş Neden Atılır?

İlk doğumunu yapan anne adaylarına doğumu kolaylaştırmak için vajinal açıklığın genişletilmesi amacıyla vajinal duvara kesi yapılabilir. Hekim tarafından açılan bu kesi hatta bebeğin doğumu ardından uygun şekilde onarılmakta ve kısa süre içerisinde iyileşmektedir.

blank
blank