info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Menopoz Tedavisi
Menopoz Tedavisi

Kadınlarda görülen adet döneminin sonlanmasına yaklaşıldığını ifade eden döneme denmektedir. Genelde 40 – 50 yaş grubundaki kadınların menopoza girdiği görülür. Bazı kadınlar ise erken dönemde menopoz belirtileri gösterebilir. Menopoz tedavisi, bu gibi durumlarda başvurulan bir yöntemdir.

Bir kadının menopoza girmesini, 12 ay boyunca regl olmaması ile söylenebilir. 55 yaşına kadar düzensiz aralıklarla regl görmesi beklenir. Sonraki dönemde ise regl döngüsünün tamamen bitmesi beklenir. Menopoz döneminde yalnızca genital gelişim açısından sorunlar görülmez. Aynı zamanda vücudun diğer sistemlerinde de değişimler görülür. Kalp – damar hastalıkları, meme hastalıkları ve kemik erimesi gibi konularda alanlarında uzman doktorlara danışılması gerekmektedir. 

Menopoz Tedavisi Nedir?

Özellikle 40’lı veya 50’li yaşlarda ortaya çıkan menopoz sıcak basması, vajinal kuruluk gibi çeşitli belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı durumlarda çeşitli faktörlere bağlı olarak erken menopoz ortaya çıkabilir. Bu durumda menopoz tedavisi uygulanmalıdır. Menopoz kadını fiziksel ve ruhsal olarak etkiler. Son adet kanaması olan menopoz kadın yaşamının üçte birlik süresini oluşturur. Menopoz sağlıksız bir durum değildir. Orta yaşın sonlarında yumurtalıklardaki folikül miktarı azalır ve bunun sonucunda da kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen üretimi de azalır.

Erken Menopoz Belirtileri

40 yaşından önceki dönemde adet döngüsünün bitmesi erken menopoz olarak isimlendirilir. Bu durumda kişiler kadın sağlığı uzmanlarına menopoz tedavisi için başvurduğu görülmektedir. Menopoz dönemi belirtilerini sıralamak gerekirse:

  • Ani ateş yükselmeleri, bunalma
  • Vücudun belirli bölgelerinde kısa süreli yaşanan kızarıklık ve terleme hissi
  • Belirli sıklıklarla uykudan uyandıran ateş basmaları
  • Gece idrar için uyanma veya idrar kaçıma
  • Cinsel isteksizlik ve vajina kuruluğu
  • Kilo artışı
  • Menopoz döneminde belirli kaygılar sebebiyle psikolojik sıkıntılar

Menopoz dönemine girildiğini anlamak için kişinin yukarıda geçen belirtileri yaşaması yeterlidir. Uzman doktorun muayenesi sonucunda da teşhis edilmektedir. Bu durumların dışında belirtiler, eğer beklenenden erken bir yaş aralığında görülürse menopoz tedavisi planlanabilir.

Menopoz Tedavisi

Menopoz Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kadın sağlığı alanında uzman hekimlere başvurulmalıdır. Erken dönem menopoz belirtileri görülen kadınların, önce ilk muayeneleri gerçekleştirilir. Hastanın belirttiği konular ışığında gereken testler yapılır. Sonrasında tedavi planı çizilerek sürecin nasıl ilerleyeceğine karar verilir. Erken dönem menopoz tedavisi sürecinde hormon tedavisi kullanılır. Tedavi sonucunda yaşadığı, terleme ve benzeri belirtilerin azaldığı görülmektedir.

Kadınları korkutan erken menopoz tedavisi günümüzün gelişen teknoloji ile birlikte tedavi edilebilmektedir. Erken menopoz belirtisi gösteren hastanın alanında uzman kadın doğum hekimine danışması gerekir. Hastanın şikâyetlerinin dinlenmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması ardından tedavi süreci başlar.

Menopoz Tedavisi ve Sıkça Sorulan Sorular

Erken dönem menopoz, normal zamanda yaşanan menopozdan bazı yönleri ile farklılık gösterir. Erken menopoz döneminde doğurganlık tamamen sona ermemektedir. Yalnızca yumurta hücrelerinde azalma görülür. Belirli yöntemler ile gebelik oluşumu, düşük ihtimalli de olsa mümkündür. Tüp bebek yöntemi olarak örneklendirilebilir.  

Her kadın, belirli bir zaman içerisinde menopoz dönemine girmesi beklenir. Ancak alınan bazı önlemler ve hayat tarzındaki değişiklik ile bu zamanı geciktirmek olasılıklar arasındadır. Sigara kullanımı östrojen hormonu üretimini olumsuz yönde etkilenmektedir. Ayrıca stresten uzak durmak, hazır gıdalar yerine sağlıklı ve besin değeri yüksek ürünler tüketmek belirleyicidir.

Kadın sağlığı uzmanı ve yetkin sağlık koşulları barındıran muayene ortamı da tedavinin güvenli ilerlemesi açısından önemlidir. Menopoz tedavisi ve kullanılan hormon düzenlemeleri ile erken dönem menopozun etkilerini azaltmak mümkündür.

blank
blank