info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
LEEP (Servikal Traşlama Operasyonu)
LEEP (Servikal Traşlama Operasyonu)

Rahim ağzı kanseri öncü hücrelerini tespit etmek için rutin jinekolojik takiplerde LEEP ya da diğer adıyla servikal traşlama operasyonu gerçekleştirilmektedir. Hastanın şikâyeti doğrultusunda rahim ağzını küçültmek veya rahim ağzının tamiri için hastalıklı bölgenin çıkartılması gerekir. Cerrahi bir işlem olan servikal traşlama, sıcak konizasyon olarak da bilinmektedir. Servikal traşlama uygulamasında rahim ağzının belirlenen bölgesi kesilerek çıkarılır.

HPV enfeksiyonu taşıyan kadınlarda zaman içinde rahim ağzında normal olmayan hücre değişimleri gözlemlenir. Leep konizasyon işlemi rahim ağzı kanserinde öncü olmayan işlemlerde kullanılmaktadır. Bu durum smear testi ile saptanabilmektedir. Hastaya uygulanan smear testinin pozitif çıkması durumunda servikal traşlama operasyonu gerçekleştirilir. Servikal traşlama operasyonu, LEEP, CIN veya SIL gibi rahim ağzının (cervix)  hücresel değişiklikleri ile karakterize kanser öncüsü (cervical prekanseröz) lezyonlarına uygulanan etkili ve modern bir işlemdir.

LEEP

Servikal Traşlama Nasıl Uygulanır?

Servikal traşlama işlemi jinekolojik muayene ortamında uygulanan hastanede yatmayı gerektirmeyen basit ve ağrısız cerrahi bir işlemdir. Cerrahi işlem öncesi hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek bulunmamaktadır. Servikal traşlama işlemi, lokal anestezi ya da genel anestezi yöntemi ile gerçekleştirilir. Rahim ağzı kanseri için kullanıldığı gibi rahim ağzında anormal bir durum bulunmaktadır. Hastanın şikayetine göre rahim ağzını küçültmek veya rahim ağzının tamiri için hastalıklı bölgenin çıkartılması işleminde de servikal traşlama işlemi uygulamaktadır.

Rahim ağzı konizasyon ameliyatı genellikle rahim ağzında HPV enfeksiyonun neden olduğu hücre değişikliklerinin hem tanı hem tedavisi amacıyla uygulanmaktadır. Cerrahi işlemle çıkartılan bölüm anormal hücre değişikliği kontrolü için patoloji laboratuvarına gönderilmektedir. Servikal traşlama ameliyatı sonrası hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Hasta servikal traşlama ameliyatından sonra aynı gün ayağa kalkabilir. Ameliyatı genel anestezi altında yapıldığı için kısa bir dinlenme sonrasında hasta normal sosyal yaşamına dönebilmektedir.

LEEP Sonrası Cinsel İlişki

Servikal traşlama ameliyatı sonrası iyileşme süreci 4-6 hafta arasında gerçekleşmektedir. Hastaların operasyon sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlayabileceklerini muhakkak hekimlerine danışmaları gerekmektedir. Cinsel ilişkiye başlamadan önce doktor kontrolü yapılmalı ve hekimin onayı ile hasta cinsel yaşamına geri dönmelidir.

LEEP-SERVİKAL-TRAŞLAMA

LEEP Sonrası Adet Düzensizliği Olur Mu?

Hastaların merak ettiği konular arasında yer alan servikal traşlama sonrası regl nasıl sorusu da hekimlere sıklıkla danışılan konular arasında yer almaktadır. Servikal traşlama ameliyatı sonrası normal adet ritminde bir değişiklik olmamaktadır.

LEEP Konizasyon Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Servikal traşlama ameliyatı sonrası hastanın tamamen iyileşebilmesi için dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Hasta, servikal traşlama ameliyatı ardından aynı gün ayağa kalkabilir. Genel anestezi altında yapılan ameliyat sonrası hasta 1-2 saatlik dinlenme sonrası normal yaşantısına dönebilir. Ameliyat sonrası hastanın karin içi basıncı artırmaması gerekir. Hastanın tamamen iyileşme süresi genellikle 4-6 hafta arasında tamamlanmaktadır. Hasta bu süreçte cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Hastanın operasyon sonrası enfeksiyon yaşamaması için hijyenik koşullara önem vermesi gerekmektedir. 

blank
blank