info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Fiyatları

Hamileliğin sonlandırılması işlemi olan kürtaj uygulaması Türkiye’de gebeliğin 10. haftasına kadar yasal olarak yapılabiliyor. Kürtaj yaptırmak isteyen birçok kadın kürtaj fiyatları ve hangi koşullarda kürtaj yapılabileceğini merak etmektedir. Hamileliğin düşük ile sonlanması ve diğer hamilelik durumlarından sonra kalan cisimlerin temizlenmesi için de kürtaj işlemi ile yapılmaktadır. Kürtaj çeşitleri ve kürtaj fiyatları farklılık gösterebilir.

Kişinin kendi isteği doğrultusunda yapılan kürtaj uygulamaları, gebeliği sonlandırmaya yönelik gerçekleşmektedir. Yasal olarak 10. Haftaya kadar hamileliği sonlandırmaya yönelik işlem yapılmaktadır. Eğer 18 yaşından küçük ise bakım veren kişinin onayı olmadan kürtaj operasyonu gerçekleşmemektedir. Kürtaj uygulamasından önce, kişi evliyse eşinin rızası aranmaktadır. Sağlık açısından uygun koşullar altında ve kadın sağlığı alanında uzman doktorlar eşliğinde uygulama yapılır.

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Fiyatları Ve Kürtaj Uygulaması  

Kürtaj uygulaması kararlaştırılmadan önce jinekolojik muayene yapılır. Hamileliğin kaçıncı haftasında olduğu ve diğer sağlık durumlarını anlamak için gerekmektedir. Daha net ve ayrıntılı muayene için görüntüleme tekniklerinden olan ultrason cihazı kullanılır. Böylelikle hamileliğin kesin olarak tespiti yapılır.

Kürtaj uygulamasının çeşitli teknikleri bulunmaktadır. Probe kürtaj, bumm kürtaj ve vakumlu kürtaj olmak üzere kürtaj çeşitleri farklılaşmaktadır. Uygulama amacı ve kullanılan tekniğe bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı kişilerde tanı ve tetkik amacıyla kürtaj yöntemlerine başvurulur. Ayrıca düşük veya isteğe bağlı gebeliği sonlandırma amaçlı da kürtaj uygulaması yapılmaktadır. Hastanın hamilelik geçmişi ve sağlık koşullarına göre hangi yöntemin uygulanacağına karar verilir. Kürtaj fiyatları ve çeşitleri ile ilgili insanların akıllarında pek çok soru mevcuttur. Ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Kürtaj Çeşitleri

Kürtaj çeşitleri ve uygulama süreçleri ise aşağıdaki gibi açıklanabilmektedir.

  • Probe Kürtaj: Rahim içerisinde meydana gelen kanamalara müdahale etmek için kullanılan bir yöntemdir. Probe kürtaj işleminden sonra alınan örnek, kanamanın sebebinin tespiti amacıyla tahlil aşamalarından geçer.
  • Bumm Kürtaj: Hamileliği sonlandırma amacıyla uygulanmaktadır. Beklenmedik sağlık sorunları, anne adayı ve bebeğe zarar veren durumlara müdahale edilir.
  • Vakumlu Kürtaj: Genel anestezi altında operasyon gerçekleştirilir. Vakumlu kürtaj tekniğine özel belirli mekanizmalar kullanılır. Negatif basınç yardımıyla rahim içine girilerek hamilelik sonlandırılır.

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Sonrası Dönem

Kürtaj uygulaması sonrasında kişinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İşlemler anestezi altında yapıldığı için yan etkileri görülmektedir. Yan etkiler, uygulanan kişiye göre değişmektedir. Uzman doktor tarafından ihtiyaç görülmesi halinde ilaç tedavisine başvurulur. Belirtilen zaman dilimlerinde ilaç ve antibiyotik kullanımı aksatılmamalıdır. İşlem sonrasında ilk haftalar içerisinde hafif derecede ağrı ve leke oluşumuna rastlanabilir. Sonraki hamilelikler için eşler arasında kan uyuşmazlığı varsa ilaç tedavisi uygulanır.

Kişide mide bulanması yoksa günlük beslenme düzenine geçilebilir. Kadın sağlığı uzmanı tarafından oluşturulan süre içerisinde cinsel ilişki yaşanmamalıdır. Anormal seviyelerde izlenen kanama, ateş ve ağrı görüldüğü durumda uzman hekime başvurulması önemlidir. Ek olarak rahim yapısında bazı hasarlar ve iltihap oluşumu, kürtaj sonrasındaki süreçte görülebilir. Uygulamaların yan etkileri ve kürtaj fiyatları hakkında en doğru bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj ve Hamilelik

Kadınlarda adet döngüsü tahmini 3 – 4 ay süresince eski düzeninde seyretmektedir. Bu nedenle kürtaj sonrasındaki ilk aylarda kişilere hamilelik önerilmez. Bu doğrultuda kadın sağlığı ve doğum uzmanı ile aile planlaması yapılmalıdır. Kişiye uygun olan doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır. Hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için hamilelik dönemi kritiktir. Bu sebeple dikkat edilmesi gerekir. Kürtaj fiyatları ve sonrasında hamilelik ile ilgili sorularınızı alanında uzman hekimlere sormak ve kişiye özel tedavi planı hakkında bilgi sahibi olmak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz

Op. Dr. Sevtap Alkan

1991 yılında Dicle Üniversitesinden Tıp tahsili diplomamı aldım. Daha sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde 5 yıl Kadın Hastalıkları & Doğum uzmanlığı eğitimimi tamamladım. 20 yıldır özel hastanelerde Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

blank
blank