info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Kolajen Bakımı
Kolajen Bakımı

Cilt yapısı ve yüzeyi, iç etkenler ve kişinin sağlık durumu gibi koşullardan etkilenmektedir. Bunların yanında dış etkenler ve diğer çevresel faktörler de eşdeğer koşullarda etki etmektedir. Kolajen bakımı ve diğer estetik müdahaleler ile ciltte bulunan kırışıklık, sarkma ve bozulmaları en az düzeye indirebilmekteyiz.

Kişinin yaşlanmasını en aza indiren ve cilt bozulmalarına anında müdahale ederek gençleşmeyi sağlamaktadır. Kolajen, protein sınıfına girmesi ve vücudun genel dokularına esneklik kazandırması ile bilinir. Aynı zamanda saç, tırnak ve diğer kemiklerin güçlenmesi yönünden önemlidir.

Kolajen Nedir?

Kolajen, insan vücudunda çeşitli işlevlerin iyileştirilmesi konusunda önemli rol oynamaktadır. Kas ve kemik yapısı gelişimi için pek çok insanın başvurduğu destekleyici yöntemlerden biridir. Günümüzde cilt sağlığı koruma ve gençleştirme gibi faydaları sayesinde kolajen bakımı tercih edilmektedir.  

Çeşitleri bulunan kolajen maddesi, cilde esnekliğini geri kazandırmak ve lekelerden uzaklaştırmak için kullanılır. Kolajen 3 ve kolajen 1 çeşitlerinin bir arada uygulanması ile istenen görünüme ulaşmak mümkündür. Kolajen 3 maddesi, cilde genç ve sağlıklı bir görüntü kazandırır. Beraberinde uygulanan kolajen 1 ise ciltteki leke ve aknelere yöneliktir. Kolajen bakımı sonrasında ciltte görülen esnekliğin sebepleri arasındadır.

Kolajen Bakımı Gerektiren Durumlar 

Yılların geçmesi ile birlikte kolajen üretimi yavaşlamaktadır. Bu sebeple insan vücudu ve cilt yapısı, dışarıdan takviyelerle desteklenmelidir. Kolajen, bu anlamda etkili ve bilinen bir maddedir. Kişinin yaşam koşulları ve diğer faktörler kolajen bakımı ihtiyacı doğuran unsurlardır.

Ek olarak insan yapısındaki kemik ve kas oluşumunu destekleme noktasında kolajen üretimi görev almaktadır. Cildin estetik olarak iyileşmesinin yanında hücre gelişimine katkıları ile beraber yabancı unsurlara karşı bünyeyi korumaktadır. Hastalıklar ve diğer tehditlere karşı kişinin bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaşlanma ve ciltteki bozulmalara olumsuz yönde etkileyen diğer noktalar şunlardır:

 • Yeterli beslenmeme ve protein eksikliği
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Düzensiz uyku
 • Güneşe çokça maruz kalmak
 • Bazı cilt bakımı ürünleri
 • Menopoz dönemi
 • Genetik etkenler
Kolajen Bakımı

Kolajen Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüze kolajen bakımı sürecinde belirli adımlar bulunmaktadır. Öncelikle kişinin cilt özellikleri ve sorunlarını anlamak için cilt analizi gerçekleştirilir. Bu doğrultuda kişinin ihtiyaçları belirlenerek uygulanacak medikal ürünlere karar verilir. Estetik alanda kullanılan teknolojik cihazlar sayesinde vücuttaki gerekli bölgeye uygulanır. Kolajen, üst üste sarılmış üç zincirden oluşmaktadır. Her zincir 1400 amino asit kadar bir uzunluğu bulunmaktadır. Bedenimizdeki proteinlerin çeyreğini kolajenler oluşturmaktadır. Dokuları tek tek şekillendirerek boşlukları sağlamlaştırır. Yapısal özellikleri gereği, basit olmasına rağmen vücudumuza katkısı oldukça fazladır.

Kolajen Bakımı Faydaları

Cilt yapısına ve kişinin otoimmün sistemine olumlu yönde faydaları son dönemde çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Bu nedenle kolajen maddesi kullanılarak uygulanan cilt bakımı, popüler bir estetik yöntemlerden biridir. Cilde sağladığı faydaların yanında saç, kemik, kas yapılarının gelişiminde görev almaktadır.   

İnsan cildinde bulunan kolajenin zamanla üretimi yavaşlamaktadır. Bu süreç içerisinde, ciltte görülen sarkma ve kırışıklıklar oluşmaya ve artmaya başlar. Stresli ve yorucu hayat tarzına bağlantılı olarak da cansız ve yorgun cilt görünümü oluşmaktadır. Aynı zamanda uyku eksikliği ve besin değeri düşük diyet gibi etkenler de olumsuz etkilemektedir. Kolajen bakımı sayesinde, ciltteki bozulma ve çizgilere anında müdahale imkânı elde edilmektedir. Diğer faydaları ise şunlardır:

 1. Cildin sıkılaşması
 2. Ciltteki esnek yapıyı koruması
 3. Cildin yenilenip gençleşmesi
 4. Kırışıklık ve çizgi oluşumunu en aza indirmesi
 5. Nem seviyesini arttırması
 6. Kuru ciltlerde görülen yaraları iyileştirmesi
 7. Renk dengesizliklerini düzenlemesi

Kolajen Bakımı Sonrası Süreç

Cildi temiz ve nemli tutmak tüm estetik işlemlerin sonrası için önemlidir. Yapılan estetik işlemin kalıcılığı ve etkisinin devam etmesini sağlamaktadır. Estetik alanında uzman hekimlerin önerdiği kolajen içerikli krem ve ürünleri cilde kullanmak işlemin süresini uzatmaktadır. Kullanılan ürünlerin aynı zamanda kişinin cilt tipine ve özelliklerine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Kişisel cilt bakımı önlemlerinin dışında günlük su tüketimini arttırılmalıdır. Kolajen içeren gıdaları beslenme planına dahil etmek de cilt sağlığı için etkilidir. 

Cildin yenilenmesi ve onarımına yönelik uygulamalar arasında en bilinen yöntemler arasındadır. Kolajen bakımı ve uygulama aşamaları hakkında bilgi sahibi olmak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.  

blank
blank