info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık Tedavisi

Yaşlanma karşıtı uygulamalar arasında en çok bilinen ve başvurulan estetik müdahale yöntemlerinden biridir. Kırışıklık tedavisi, çoğunlukla yüzde meydana gelen çizgi ve kırışıklıkların ortadan kaldırılmasını hedefler. Çoğunlukla kolajen ve gerekli diğer bileşenlerin kullanımı ile yapılmaktadır. Genetik ve diğer çevresel etkenler sebebiyle yaş ilerledikçe kas dokusunun bozulmasına etki etmektedir. Aynı zamanda cilt yapısında bulunan kolajen üretiminin yavaşlaması da cilt dokusunu olumsuz anlamda etkilemektedir.

Kırışıklık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kırışıklık tedavisi kişiye özel olarak uygulanır. Öncelikli olarak hastanın yüz anatomisi çıkarılır. Bu sayede cilde meydana gelen kırışıklara uygulanılacak tedavi yöntemi belirlenir. Hastaya uygulana kırışıklık tedavisi, cildin elastin ve kolajen üretimini artırmayı hedeflemektedir. Canlı, parlak ve pürüzsüz bir cilde ulaşmak için kırışıklık tedavisi gerçekleştirilir.

Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık Çeşitleri

Günlük hayat içerisinde çeşitli yüz ifadeleri ve mimikler kullanılmaktadır. Kırışıklık ve yüzlerdeki diğer çizgilerin zaman içerisinde belirginleştiği bilinmektedir. Gelişen tıbbi teknikler sayesinde ciltteki bölgesel bozulmalara estetik anlamda iyileştirmek mümkündür. Yüz ifadesindeki çeşitli mimik değişimleri ve yaşlanmaya bağlı olarak arttığı bilinmektedir. Kırışıklık tedavisi kapsamında ciltte hedef alınan temel bölgeler ise aşağıdaki gibidir. 

  1. Yaşlılık kırışıklıkları, alın, yanaklar, göz ve dudak çevresi gibi bölgelerde oluşur. 30 yaşından sonraki dönemde meydana gelir. Genellikle temel sebebi, kolajen seviyesinde görülen azalmadır.
  2. Mimik kırışıklıkları, çoğunlukla cildimizde belirgin bir biçimde yer eden bir kırışıklık tipidir. Yapılan yüz ifadeleri sonucu oluştuğu için genç yaşlarda oluşmaya başladığı görülür.
  3. Yüz kırışıklıkları da çoğu insanın şikayet ettiği bir konudur. Uzman doktorlar tarafından kırışıklık gidermeye yönelik işlemler uygulanmaktadır.
  4. Boyun bölgesinde de birtakım cilt bozulmalarına rastlanır.
  5. Ellerde ve kolların bir bölümünde görülen kırışıklıklara sıklıkla rastlanır. 

Kırışıklıklar ve Oluşum Sebepleri

Gün içerisinde yüz ve cilt bölgesi, başka insanlarla iletişim kurarken en çok kullanıldığımız bölgedir. Gergin ve sağlıklı bir cilde sahip olmak bu anlamda önem taşımaktadır. Diyalog ve diğer temel iletişim aşamalarına olumlu yönde etki ettiği bilinmektedir. Aynı zamanda kişinin özgüveni ve diğer psikolojik anlamdaki konularda da etkisi bulunmaktadır. Kırışıklık tedavisi genellikle yaşlanma karşıtı olarak kullanılır. Zamanla cilt dokusundaki yağ üretimi yavaşlar ve ciltte kuruluk, esneklik kaybı gibi sorunlar oluşmaya başlar. Buna bağlı olarak da çizgiler ve kırışıklıklar daha fazla belirgin hale gelir. 

Kırışıklık oluşumu yalnızca yaşa bağlı olarak meydana gelmez. Kalıtsal sebeplere göre kimileri gergin bir cilt yapısına sahipken kimilerinde de genç yaşta belirgin bir çizgi oluşumuna rastlanır. Kişinin aile hikâyesi bu anlamda fayda sağlamaktadır. Güneş ışınları ve cilde zararlı diğer ışınlarda dermis adlı dokudaki kolajen oluşumlarına olumsuz etki eder. Ek olarak ciltteki gerginliği sağlayan elastin liflerini de azaltır. Sonuç olarak cilt yüzeyinde sarkma ve bozulmalar meydana gelir.

Çevresel etkenler içerisinde bulunduğunuz coğrafyanın hava koşulları da dâhil edilmektedir. Nemli bölgeler veya tam tersi kuru havaların etkili olduğu yerler cilt yapısını etkilemektedir. Nemli ve kuru bölgelerin hava koşullarına göre kişilerde görülen cilt bozulmaları değişim göstermektedir. Ciltteki kolajen ve elastin gibi maddelerin azalmasında sigara ve alkol kullanımı da olumsuz anlamda etki etmektedir. Ek olarak stres altında geçen bir hayat tarzına sahip olmak da cilt sağlığına zarar vermektedir. Sigara, alkol kullanımı ve stresli ortamlara maruz kalmanın etkileri zaman içerisinde görülmektedir.  

Kırışıklık Tedavisi Yöntemleri

Günümüzde kullanılan estetik müdahale yöntemleri ile ciltte bulunan kırışıklıkları tamamen olmasa da büyük ölçüde azaltmak mümkündür. Ciltte daha pürüzsüz bir görünüm elde edilir. Doğal biçimdeki uygulama yöntemleri ile kişiye özgü yüz ifadesine müdahale edilmemektedir. Uygulanan kırışıklık tedavisi çeşidine göre yerleşmiş veya yeni oluşmuş çizgileri estetik anlamda iyileştirilmektedir. Alanında uzman doktor tarafından kişinin cilt ve yüz çevresine göre tedavi yöntemi seçilir.

  1. İlaçla kırışıklık tedavisi
  2. Dermapen ile kırışıklık tedavisi
  3. Lazerle kırışıklık tedavisi
  4. Botoks ile kırışıklık tedavisi

Son olarak uzman doktorun önerdiği cilt bakımı ürünlerini kullanmak da kırışıklık tedavisi için önemli bir aşamadır. Kişinin cilt tipine uygun ürünler düzenli olarak uygulanmalıdır. Tedavinin sürekliliği ve kırışıklıkların belirli bir süre tekrar etmemesi için düzenli cilt bakımı önemlidir. 

blank
blank