info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
İyi Ve Kötü Yumurtalık Kisti

İyi Ve Kötü Yumurtalık Kisti

Kadınlarda görülen yumurtalık kisti iyi ve kötü huylu olmak üzere 2’ye ayrılır. Üreme çağında ya da menopoz döneminde farklı kistlerle karşılaşmak mümkündür. Kadınlarda genellikle yumurtalıkların aktif olarak kullanıldığı 20 – 45 yaş arasında yumurtalık kisti görülmektedir. Yumurtalık kisti çocuklarda ve ileri yaş hastalarda da görülebilmektedir.

İyi Ve Kötü Huylu Yumurtalık Kisti Nedir?

Kadınlarda üreme sistemi için çok önemli olan yumurtalıklar, rahmin iki tarafında yer almaktadır. Halk arasında yumurtalık olarak bilinen overlar, kadın cinsiyet hormonu ve mensturasyon (adet) döneminde yumurta üretilmesine olanak sağlar. İyi huylu yumurtalık kisti adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir sorun teşkil etmez. Fakat bazen bu kistin bulunduğu bölge, yumurtalığı kıvrılma bölgesi olan torsiyon kısmında ise kangrene sebebiyet verebilir.

Yumurtalık kistleri, yumurtalık bölgesinde bulunan hücrelerin kontrolsüzce çoğalmasına verilen addır. Bu büyüme ile oluşan kitleye tümör denir. Bu tümör büyüme gösteriyorsa kötü huylu, büyüme göstermiyorsa iyi huylu yumurtalık kistleri olarak tanımlanır. Yumurtalık bölgesinde gerçekleşen ve hızlıca büyüme gösteren bu oluşum ise kötü huylu yumurtalık kistidir. Kötü huylu yumurtalık testi, erken tedavi ve teşhis ile kolayca alınır. Fakat büyüme gösterdiği takdirde ameliyat işlemine gidilir ve kistin bulunduğu bölge alınarak temizlenir. İyi ve kötü huylu yumurtalık kistleri doktorunuz tanısına göre belirlenir ve buna uygun tedavi yöntemi geliştirilir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Özellikle genç yaş grubunda görülen kistlerde en önemli belirti kasık ağrısı ve adet düzensizliğidir. Karında şişkinlik, sindirim sistemi bozuklukları, idrar yolu, şikâyetleri de yumurtalık kistleri belirtileri arasında yer almaktadır. Yumurtalık kistlerinde en sık görülen belirti gebe kalamama durumudur. Menopoz döneminde görülen kötü huylu kistlerde ise karın şişliği, bölgedeki organlara baskı nedeniyle sık idrara gitme, kabızlık şikâyeti gibi durumlar tümör kistleri semptomları arasında yer almaktadır. Ancak hiç belirti vermeyen rutin kontrollerde saptanan kistler de olabilmektedir.

Yumurtalık Kistleri Çeşitleri Nelerdir?

Yaş gruplarına göre görülen yumurtalık kistleri farklılık göstermektedir. Yumurtalık kistleri şu şekilde sınıflandırılabilir;

Fonksiyonel Kistler: 13 -18 yaş arasındaki dönemde görülen kistler genellikle fonksiyonel kistlerdir. Genellikle ameliyat gerektirmez ve zamanla kaybolur. Hormon dengesi henüz oturmadığı için vücut geçici kistler oluşturmaktadır. Bu sebeple fonksiyonel kistler takip edilmelidir.

Germ Hücreli Tümörler: Üreme çağının ilk yıllarında germ hücreli tümörler görülebilir. Genellikle tanıda belirlenen bazı germ hücreli tümör tiplerde ameliyat yeterli olurken bazı türlerinde ameliyata ek olarak kemoterapi tedavisi de gerekebilmektedir.

Korpus Letum Kistleri: Adet döneminde görülür, bu kistlerin tamama yakını kaybolur.

Dermoid Kistler: Gebelik döneminde sık görülür. Hastada çok çabuk ağırlık oluşturarak yumurtaların dönmesi ile birlikte acil ameliyat edilmesi gereken kistlerdir.

Çikolata Kistleri: Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriyotik kisti özellikle doğurganlık döneminde her 10 kadından birinde görülmektedir. Hastaların bu dönemde anne olma planları olduğu için bu kistlerde ameliyat konusunda seçici davranılır.  

İyi Ve Kötü Yumurtalık Kisti

Yumurtalık Kistleri Tanısı Nasıl Konur?

Yumurtalık kistlerinde ilk tanı hastaya yapılan fiziki muayenedir. Fiziki muayene ile ağrının hissedildiği bölgeler alanında uzman kadın doğum hekimi tarafından belirlenir. Ultrasonografi yardımı ile yumurtalık kistlerin boyutu, görüntüsü, yapısı değerlendirilir. Gerekli durumlarda hastadan kan tetkikleri ve MR görüntüsü de istenmektedir.

Yumurtalık Kistleri Tedavisi

Hastanın şikayetleri ve hastaya yapılan gerekli muayeneler, tetkikler ardından kistrin iyi huylu ya da kötü huylu olduğu belirlenir. Bu doğrultuda hastaya uygulanılacak tedavi yöntemi belirlenir. Eğer hastanın iyi huylu yumurtalık kistleri varsa bu kist çıkarılır ve hastaya başka bir müdahale gerçekleştirilmez ancak hastanın kötü huylu kisti bulunuyorsa hastanın yaşı, çocuk sahibi olmak isteyip istememe durumuna bağlı olarak hastaya gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

blank
blank