info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
İsteğe Bağlı Kürtaj
İsteğe Bağlı Kürtaj

Rahim içi istenmeyen gebeliğin sonlandırılması kürtaj olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında gebelik sonlandırma işlemi olarak da bilinen isteğe bağlı kürtaj Türkiye’de 10 haftaya kadar yasal olarak yapılabilir. Küçük cerrahi bir işlem olan kürtaj, jinekologlar tarafından gerçekleştirilir. İsteğe bağlı kürtaj, istenmeyen gebelik durumlarında 18 yaş ve üzeri kişilere yasal şartların sağlanması halinde uygulanabilir. 18 yaş altı kişilerde ebeveyn onayı alınarak kürtaj işlemi alanında uzman kadın doğum hekimleri tarafından gerçekleştirilir. 

İsteğe Bağlı Kürtaj

İsteğe Bağlı Kürtaj Nedir?

Rahim içinde istenmeyen gebeliğin sonlandırılması işlemi olan kürtaj, tıp dilinde gebelik sonlandırma olarak bilinen, aslında tüm rahim içinin temizlenmesi uygulamasıdır. İsteğe bağlı kürtaj uygulaması en çok istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında yapılır. Ancak rahim ile ilgili hastalıklarının tanısının konulmasında, patoloji için doku alınması gereken durumlarda, rahim için temizliğin yapılması halinde kürtaj uygulamasından yararlanılmaktadır.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Türkiye’de isteğe bağlı kürtaj, gebeliğin ilk 10 haftasına kadar yapılabilmektedir. 10. Haftadan sonra kürtaj işleminin yapılabilmesi için hekim onayı gerekmektedir. Bebeğin kalp atışının durması, gebelik halinde sakıncalı ilaç kullanılması, yüksek doz radyasyona maruz kalınması, boş gebelik gibi durumlarda ya da hamileliğin anne adayının hayatını riske ettiği durumlarda kürtaj yapılabilmektedir. Ayrıca kürtaj işlemi; rahim kalınlaşması olan kadınlarda, rahim kanseri tanısının koyulabilmesi için gerektiğinde uygulanabilir. Vajinal kanama ile gelen hastalarda kanamayı durdurmak ve doku tanısı elde etmek için de kürtaj işleminden yararlanılmaktadır.

Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Anestezili kürtaj süresi hasta uyuduğu için oldukça kısa sürede gerçekleşmektedir. Anestezili kürtaj süresi yaklaşık 5 – 10 dakika sürmektedir. Ancak bazı durumlarda hastanın rahim şekil anormalliklerinden kaynaklı olarak kürtaj işlemini gerçekleştirmek zor olabilmektedir. Bu sebeple kürtaj süresi uzayabilir.

İsteğe Bağlı Kürtaj

Kürtaj Sonrası Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler

Kürtaj yaptırmak isteyen birçok kadın kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenleri merak etmektedir. İsteğe bağlı kürtaj operasyonu sonrası hastanın hekimin kurallarına riayet etmesi gerekmektedir. İyileşme sürecinin hızlanması için kadın doğum hekiminin belirtmiş olduğu ilaçları zamanında ve doğru bir şekilde kullanılmalı, hasta kontrollerini aksatmadan hekime muayene olmalıdır.  Kürtaj sonrası iki hafta cinsel ilişki ve vajinal duştan uzak durulmalıdır. Hasta kürtaj sonrası yeni gebelik için iki ay beklemelidir.

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

Kürtaj operasyonu sonrası iyileşme ve normal hayata dönüş süreci de kürtaj yaptıran ya da kürtaj yaptırmak isteyen hastalar tarafından merak edilmektedir. Lokal veya genel anestezi ile yapılan kürtaj sonrasında hasta aynı gün normal hayatına dönebilmektedir. Kürtaj sonrası iyileşme sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için hasta kürtaj sonrası ağır işler yapmamalıdır. Kürtaj sonrası iyileşme sürecinde kasıkta hafif ağrılar hissedilebilir bu sebeple hasta muhakkak dinlenmelidir. Hastanın kürtaj operasyonu sonrası tamamen iyileşme süresi yaklaşık olarak 2 hafta sürmektedir.

blank
blank