info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Hymenoplasti Nedir?

Hymenoplasti Nedir?

Son yıllarda oldukça rağbet gören hymenoplasti en genel anlamı ile kızlık zarı dikimi olarak bilinmektedir. Kızlık zarının onarılması işlemi olan kızlık zarı dikimi, estetik ve sağlık amaçlı değil toplumsal baskıdan kaynaklı olarak yapılmaktadır. Cinsel ilişki sırasında kanama olması amacıyla gerçekleştirilen kızlık zarı dikimi ile bütünlüğünü kaybetmiş kızlık zarının dikilerek eski haline getirilmesi hedeflenmektedir.

Hymenoplasti

Kızlık Zarı Nedir?

Vajina girişinin yaklaşık 1,5cm içerisinde bulunan kızlık zarı, çeşitli kültürlerde bekâret sembolü olarak bilinmektedir. Hymen ya da halk arasında bilinen adıyla kızlık zarı ilk cinsel ilişki esnasında bütünlüğünü kaybeder. Kızlık zarının cinsel ilişki esnasında bütünlüğünün bozulması ile hafif bir kanama olur. Kanın miktarı kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Kızlık zarı ülkemizde de önemli bir yere sahiptir. İlk cinsel deneyim, düşme, çok sert mastürbasyon yapmak, yüksek enerjili travmalar gibi sebeplerle kızlık zarı bozulabilmektedir.

Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılır Mı?

Vajina girişinde yer alan kızlık zarı ne zaman yırtılmış olursa olsun dikilebilmektedir. Kızlık zarı parçalarının mevcut olması durumunda dikim işlemi gerçekleştirilebilir. Kişinin çok sayıda cinsel ilişkiye girmesi, doğum yapması nedeniyle kızlık zarının parçaları bulunamayabilir. Bu sebeple kızlık zarının dikilmesi de mümkün olmaz. Kızlık zarı dikiminin yapılabilmesi için cinsel ilişki sonrası kızlık zarının yırtılması ardından çok fazla vakit geçmeden kızlık zarı dikim işlemi gerçekleştirilmelidir. Kızlık zarının dikildiği cinsel ilişkiye girildiğinde partneri tarafından anlaşılmamaktadır. Kızlık zarının dikildiği ancak bir hekim tarafından anlaşılabilir. Kızlık zarı dikimi sonrası cinsel ilişkide, ilk gece de olduğu gibi doğal bir kanama olur.

Hymenoplasti

Yırtılan Kızlık Zarı İyileşir Mi?

Vajina girişinde bulunan kızlık zarı ya da hymen dokusunun en büyük özelliği iyileşemiyor olmasıdır. Bütünlüğünü kaybeden kızlık zarının iyileşerek kapanması mümkün değildir. Kızlık zarının bütünleşmesi için muhakkak alanında uzman kadın doğum hekimleri tarafından cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Kızlık zarının ne zaman yırtıldığı cinsel birleşmeyi takiben 7 – 10 gün sonrasında saptanabilmektedir. Kızlık zarının saptanabilmesi için gerçekleştirilen muayene son derece basit bir işlem ile dakikalar içinde gerçekleştirilmektedir.

Hymenoplasti Operasyonu

Kızlık zarı, 2 farklı yöntem ile dikilebilir. Bu yöntemler kısa vadeli ve uzun vadeli dönemde kullanılmak üzeredir. Kısa vadeli dönemde yapılan kızlık zarı dikim işleminde ince aletler kullanılmaktadır. Evliliğin ilk gününde kanama yaşamak isteyen bireyler, gerdek gününden en az 3 gün öncesinde bu işlemi olmaları gerekmektedir. Cinsel birliktelik gerçekleşmediği ve bu süre uzatıldığı takdirde zar kendi kendine bozulacaktır.

Kızlık zarının daha ileri tarihli cinsel birliktelikte bozulmasını isteyen kişiler uzun vadeli kızlık zarı dikimi gerçekleştirmelidir. Bu yöntemde flep dokusu kaldırılarak vajinanın ön duvarlarına tutturulur. Atılan dikişler vajinanın içinden olacağından, operasyon geçirildiği belli olmaz. Bu yöntemde, ne zaman cinsel birliktelik olursa o zaman kanama ve bozulma işlemi gerçekleşir.

Hymenoplasti Operasyonu Sonrası

Geçici ya da kalıcı olarak gerçekleştirilen hymenoplasti cerrahi bir müdahaledir. Bu sebeple operasyon sonrası hatların iyileşme süreçlerine en kısa zamanda tamamlayabilmesi için hekimin belirtmiş olduğu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Hastaların operasyon sonrası 2 gün hijyenik ped kullanması gerekmektedir. Hasta operasyon sonrası aynı gün ayakta duş alabilir. İyileşme süreci tamamlanana kadar denize, havuza girilmemelidir. Enfeksiyon riskine karşı doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılmalıdır.

blank
blank