info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Hafta Hafta Gebelik Takibi
Hafta Hafta Gebelik Takibi

Anne rahminde gebelik süreci başladıktan sonra, haftalık süreler içinde gelişimsel olarak ilerlemesi takip edilir. Ultrason görüntülemeleri de görsel olarak ayrıntılı bir takip olanağı verir. İlerleyen haftalarda bebekteki değişim hızlanır. Hafta hafta gebelik takibi, anne – baba için hangi haftada neler olduğu kendileri bilme ve takip etme ihtiyacına yöneliktir.

Gebeliğin tam olarak hangi günden itibaren sayılacağı ise merak edilen diğer bir konudur. Haftalar, son görülen âdetin ilk gününden itibaren hesaplanmaya başlanır. En doğru ve sağlıklı takip için kadın doğum uzmanınıza danışmanızı öneririz.

Hafta Hafta Gebelik Takibi

Hamilelik Dönemleri 

Anne adayında görülen belirtiler sonrası yapılan hamilelik testlerinin kesinleşmesi sonrasında anne ve baba adayları hafta hafta hamilelik süreçlerini merak etmeye başlar. Gebelik haftası, son adet tarihine göre hesaplanır. Son adet tarihinden kasıt en son gördüğünüz adetin ilk günüdür. Hamilelik döneminin 1, 2 ve 3. Haftalarda anlaşılması oldukça zordur.

1. İlk Üç Aylık Dönem

İlk üç aylık dönem içerisinde döllenme ve implantasyondan sonra, bebek henüz bir embriyodur. Bu dönemde hızla büyüyen bebek, kısa süre sonra barbunya büyüklüğüne ulaşır. Bu süreçte bebeğin kalbi hızla atmakta ve bağırsakları oluşmaktadır. Bebeğin, kulak memeleri, göz kapakları, ağzı ve burnu da ilk üç aylık dönem içerisinde şekilleniyor.

Hafta Hafta Gebelik Takibi5. Hafta Gebelik: Bebek, artık ultrason ile gözlemlenebilecek bir boyuttadır. 1,5 ila 2 mm ölçülerine ulaşan bebeğinizin sinir, kas ve iskelet sistemlerinde oluşum görülür. Gebelik testinizin pozitif çıkması beklenir.


Hafta Hafta Gebelik Takibi6. Hafta Gebelik: 2,5 – 3 mm ölçülerine gelir ve plasenta ve dolaşım sistemi çalışmaya başlar. Bebeğin kalp atışlarında hızlanma, kol – bacak ve benzeri uzuvların oluşumu ve bağırsaklarında gelişim görülür. Bu hafta ve 10. hafta arası organ gelişimi için önemli olduğu için mümkün olduğunca dış virüslerden korunmalıdır. Annede görülen fiziksel değişimler artmaya başlar.

Bebekte, çene yapısı ve kol oluşumu başlar. Yüz yapısındaki göz kapağı, burun, ağız ve parmaklar daha net görülür. Annenin hamilelik yan etkileri şiddetli bir şekilde devam etmektedir. Zaman zaman kramp ve ağrılar görülür. Önlemek için su tüketimi, bol vitaminli gıdaların tüketimi fayda sağlamaktadır.

Mide bulantıları, kimi anne adayında sık görülürken kimilerinde de nadir rastlanır. El ve ayaklarda şişme, kabızlık ve gaz gibi etkilerle devam eder. Bebeğin ise beyin gelişim devam ederken dolaşım ve sindirim sistemi organlarında da gelişim gözlemlenir. Ek olarak kemik hücreleri oluşmaya başladığı için el ve parmakları seçilmeye başlar.

Halen bebeğiniz dışardan belirgin bir şekilde görülmez ancak ultrason görüntülemelerinde gayet net seçilmeye başlar. Boy ve ağırlık olarak rakamsal tanımlanacak büyüklüğe ulaşır. Hamilelik haftasının belirleyici unsuru olur. Anne adayının dış görünümünde fiziki olarak bir değişim söz konusudur. Hafif bir kilo artışının yanında memelerde büyüme ve hassasiyet başlar.

Hafta Hafta Gebelik Takibi10. Hafta Gebelik: Hafta hafta gebelik takibine göre birinci 3 aylık dönemin içine giren fetüs, artık embriyo diye tanımlanmaz. Boyu 30 ila 40 mm aralığında izlenir. Bebeğiniz artık insan yüzüne benzeyen bir görünüme ulaşır. Böbrekleri işlevsel olarak çalışmaya başladığı için idrar yapmaya başlar. Genital yapı gelişimi başlamıştır. Anne adayı fark etmese de artık plasenta içerisinde hareketlenmeler görülür. Hamileliğin en kritik eşiği sona ererken anne daha az yorgun ve enerjisinin yüksek olduğu bir döneme girmektedir.

Fetüsün deri oluşumu başlaması sebebiyle önceki haftalarda dışardan izlenebilen organlar, kontroller sırasında görüntülenemezler. Organların gelişimleri devam ederken işlevsel olarak çalıştıklarını bilmekteyiz. Parmaklarını rahatlıkla oynatabilmektedir. Anne bedeninde ise karın belirginleşmeye başlar. Sabah bulantılarının yok olması ile canınız pek çok gıda çekmeye başlar.

Hafta Hafta Gebelik Takibi12. Hafta Gebelik: Yüz şekli oluşmaya başlar. Ultrason kontrolünde artık yüzünü ayırt edebilirsiniz. Bebeğin boyu 54 ila 65 mm aralığında iken 14 ila 20 gr ağırlığındadır. Kemiklerinde sertleşme, kıl kökleri ve tırnaklarında oluşum görülür. Bebek gelişimsel olarak down sendromu ve diğer kalıtsal rahatsızlıkları taşıma durumu yapılan testlerle anlaşılır. Ense kalınlığı ölçümü ve ikili test adı verilen tetkikler sonucunda belli olur. Anne adayının karnı ortaya çıkar. Ancak her kadında farklı büyüklük ve şekilde olduğu bilinir.

Bebeğin kol ve bacaklarını etkili bir şekilde oynattığı görülür. Plasenta içerisinde bulunduğu sıvı, akciğer gelişimi açısından belirleyicidir. Bebeğin omurgası oluşmaya başlar. Vajinal ultrason yardımıyla cinsiyet bilgisine ulaşılsa da doğru bir bilgi olmayabilir.

Organlarının çoğuna yakını çalışmaya başlar. Ellerinde hareketlenme görürüz. Anne adayı için plasenta oluşumu tamamlanması ile yorgunluk ve halsizlik hissi olmaz. Tansiyon düşüklüğü görülebilir.

2. İkinci Üç Aylık Dönem

İkinci üç aylık dönemde bebeklerde fiziksel gelişmeler artmaya başlar. Bu dönemde bebeğin parmak izleri oluşur. İskelet sistemi sertleşmeye başlar ve duyma yeteneği gelişir. Bebeğin boyu yaklaşık olarak 9cm boyutundadır. Kilosu ise farklılık göstermekle birlikte genel itibarıyla 42gr ağırlığındadır.

Hafta Hafta Gebelik Takibi15. Hafta Gebelik: İkinci 3 aylık dönemin içerisine girmenizle birlikte bebekteki gelişmelerde artış gözlemleriz. Boyu 91 ila 100 mm, ağırlığı 42 gr değerlerinde izlenir. Bebeğin kafasında ince yapılı saçlar gözlemlenir.  Anne adayının karın bölgesinde de büyüme hızlandığı için günlük hayatında birtakım değişiklikler izlemelidir.

 

Hafta Hafta Gebelik Takibi18. Hafta Gebelik: Bebekte bulunan genital organ gelişimi son hız devam etmektedir. Boyu 17 ila 21 cm ölçülerinde izlenir. Kulak yapısı geliştiği için pek çok sesi algılamaya ve ayırmaya başlar. Duyduğu ani seslere, anne karnından tepkiler vermeye başlar. Anne adayı, fiziksel değişikliklere bağlı olarak bel ağrıları yaşamaya başlar. Doktorunuzun önerdiği ayakkabı ve yatak tipini tercih edebilirsiniz.

Hafta Hafta Gebelik Takibi21. Hafta Gebelik: Bebeğin boyu 20 ila 22 cm, kilosu ise 400 gr aralığında kaydedilir. Yüz ve göz yapısı oluşumu tamamlanır. Su tüketimini, plasenta içerisinde bulunan sıvı ile gerçekleşir. Diğer gelişimsel organlarının çalışması sürerken kilo alımı ve büyüme süreci geçen haftalar içinde devam eder. Bebek, el ve ayaklarını hissedilir biçimde kullanması ile anne ile arasındaki iletişim bağları oluşmaya başlar. Daha ayrıntılı bir ultrason tekniği ile bebekte eğer kalıtsal hastalık ve benzeri durumlar belirlenir. Aynı zamanda bu testlerle riskli gebelik ihtimali de anlaşılır.

Hafta Hafta Gebelik Takibi25. Hafta Gebelik: Hafta Gebelik: Bebekte tat alma duyusu gelişimine hızla devam eder. Buna bağlı olarak diş yapısında da gelişim gözlemlenir. Bebeğin kilo alımı hızlandığı için anne karnında kapladığı alan daralır. Reflekslerinde de gelişme gözlemlendiği için sizin tepkilerinize karşılık vermesi beklenir.

Gebelikte şeker hastalığı riskine karşı bu haftalarda şeker yükleme testi uygulanır. Doktorunuzun belirlediği oranda şeker, bebeğinizin sağlığı için bir tehlike oluşturmaz. 

3. Üç Aylık Dönem

Bebekler üçüncü üç aylık dönemde yaklaşık 1 kilogram ağırlığına ulaşır. Bu dönemde bebekler gözlerini kırpabilir. El, ayak ve saçları gelişmeye başlar. Bebeğin beynine bu süre zarfında birçok nöran eklenir. Bebek doğum esnasına kadar son haftalarında rahimde kilo almaya devam eder.

Hafta Hafta Gebelik Takibi28. Hafta Gebelik: Hafta hafta gebelik takibi sürecinde artık üçüncü 3 aylık dönemin içindesiniz. Bebeğin boyu 28 ila 35 cm, kilosu ise 1 kg değerine yaklaşmaktadır. Göz yapısındaki gelişmelerin tamamlaması ile birlikte göz kapaklarını hareket ettirdiği ve görme duyusunun da ilerlediği bilinir. Diğer önemli gelişme ise kemik ve omurilik yapısı, miyelin adlı madde sayesinde şeklini bulmaktadır. Böylelikle beyin ve vücudun kalan kısmı arasındaki iletişimi sağlayan sinir sistemi içinde önemlidir. Doktor kontrollerinin sıklığı artmaya başlar. Anne adayları, bu haftadan sonra uçak seyahatlerini doktoruna danışmadan gerçekleştirmemelerini öneriyoruz.

Hafta Hafta Gebelik Takibi31. Hafta Gebelik: Bebeğin boyu 40 ila 41 cm, kilosu ise 1500 gr olarak kaydedilir. Kafa hareketlerine başlar. Kilo ve yağ doku alımı hızlanması ile bebeğin vücudu şekillenmeye hızla devam eder. Beyin gelişimi açısından aroma tadı duyusu da ilerleme gösterir. Annenin gün içerisindeki hareketlerine bağlı olarak bebeğin hareketleri daha sık hissedilir. Uyku sırasında yan pozisyona geçildiğinde bebekte görülen hareketlenme, kan dolaşımı hızlanmasına bağlı olduğu bilinir. Doğum çantası hazırlıklarının başladığı haftalardır.

Hafta Hafta Gebelik Takibi35. Hafta Gebelik: Bu hafta bebeğinizin boyu 45 ila 46 cm, kilosu ise 2200 ila 2400 gr aralığında izlenir. Kafa yapısı gelişmeleri ile beraber normal sertlikte olmasa da ilerleme devam eder. Akciğer dışındaki diğer pek çok organındaki gelişmeler tamamlanmıştır. Gün içerisinde bebeğin, anne karnındaki hareket sayısı takip edilmeli ve kaydedilmelidir.

Hafta Hafta Gebelik Takibi38. Hafta Gebelik: Bebeğinizin boyu 49 – 50 cm, kilosu 2800 – 3000 gr olarak gözlemlenir. Yeni doğan bebek boyutlarına ulaşmıştır. Sinir sistemi, beyin ve akciğer gelişimleri devam etmektedir. Dış görünümü, doğduktan sonraki zaman içerisinde değiştiği bilinir. Doğum zamanı yaklaştığı bilinirken her an hazırlıklı olunmalıdır. Kadın doğum uzmanınızla olası riskler ve doğum planı üzerinde konuşmalısınız.

Hafta Hafta Gebelik Takibi41. Hafta Gebelik: Doğum, sezaryen olarak gerçekleşmeyecekse bebeğin dünyaya gelmesi her an gerçekleşmek üzeredir. Hamileliğin son haftası olarak görülen 40. Haftada bebeğiniz, organ gelişimi ve diğer sistemleriyle hazır bir şekilde doğumu beklemektedir.

 

Doğum Belirtileri

38.haftadan itibaren beklenen doğum, annenin yaşayacağı bazı belirtilerle anlaşılabilir. Bel ve sırt bölgesinde ağrıların artması, eklemlerin boşalması gibi fiziksel belirtiler vardır. Bunların yanı sıra, kasılma sürelerinin sıklığı ve ani bir biçimde akıntı yaşanması ile beraber doktorunuza danışmanızı öneririz.

Hafta Hafta Gebelik Takibi

Hafta Hafta Gebelik Takibinin Önemi

Hamileliğinizin ilk gününden itibaren haftalık takiplerin yapılması birkaç açıdan önemlidir. Bebeğinizin gelişim ve büyüme serüvenini izlemeniz ebeveynler için mutluluk vericidir. Aynı zamanda annenin izlemesi gereken tedbirleri bilmesi içinde gereklidir. Kontroller dışında sizin kendi takip sürecinizi de kolaylaştırır. Doktorunuzun sizi yönlendirmesi ile hangi haftada bebeğinizde ne gibi ilerlemeler yaşandığını öğrenebilirsiniz.

 

Hamilelere Öneriler

  • Hem kendi hem de bebeğin sağlığı için düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Protein, kalsiyum ve diğer besin değerlerini barındıran bir beslenme planı oluşturmalısınız. Ne yediğiniz ve içtiğiniz, bebeğinizin gelişimsel süreçleri için önem taşımaktadır.
  • Sigara, alkol ve kafein gibi doktorunuzun uzak durmanızı söylediği ürünleri kullanmamalısınız.
  • İlaç kullanımından kaçınılmalıdır. Eğer gerektiren bir durum varsa doktor gözetiminde gerçekleşmelidir.
  • Doktorunuz tarafından size uygun görülen oranda egzersiz ve spor aktiviteleri önerilir.
blank
blank