info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Genital Siğil Koterizasyonu
Genital Siğil Koterizasyonu

Cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıkların başında yer alan genital siğil hem erkeklerde hem de kadınlarda görülmektedir. Genital siğil tedavisinde genital siğil koterizasyonu uygulanmaktadır. Kondilom diğer adıyla genital siğil, koterizasyon yöntemi ile yakılarak tedavi edilebilir.

Genital Siğil Koterizasyonu

Genital Siğil Koterizasyonu Nedir?

Genital bölgede oluşan siğillerin tedavi edilebilmesi için genital siğil koterizasyonu uygulanmaktadır. Hasta ve hekim onayı ile gerçekleşen operasyonda hasta muayene yatağına alınır. Genital siğillerin bulunduğu alan lokal anestezi ile uyuşturulur. Kondilomlar, elektrik akımının oluşturduğu ısıveren bir cihaz yardımı ile yakılır. Hastaya operasyon sırasında anestezi verildiği için hasta herhangi bir acı hissetmemektedir. 

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Bazı durumlarda genital siğil belirti vermeyecek kadar küçük ve deriden kabarık olmayabilir. Özellikle bağışıklık sistemi düşük kişilerde karnabahar görünümlü kabartılar olarak ortaya çıkmaktadır. Genital siğil belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Genital bölgede deriden kabarık genelde deri renginde lezyonların oluşması,
  • Genital bölgede kaşınma hissinin oluşması,
  • Genital bölgede ağrı hissinin oluşması gibi semptomlar genital siğil belirtileri arasında yer almaktadır.

Genital Siğil Nedenleri Nelerdir?

Genital siğilin oluşmasına etki eden çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Genital siğil risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Birden fazla kişi ile korunmasız cinsel ilişki,
  • Cinsel yolla bulaşan başka enfeksiyonun olması,
  • Erken yaşta cinsel hayata başlamak,
  • Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanmak gibi etkenler genital siğil risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Genital bölgede bulunan siğiller çoğunlukla cinsel birliktelik esnasında temas halinde iken bulaşır. Bunun yanı sıra başka şekilde de bulaşabilirler. Örneğin, genital bölgesinde siğil bulunan birisinin eşyalarını kullanmak da buna sebebiyet verebilir. Buna ek olarak bu siğiller 2 hafta ile 2 yıl arasında kuluçkaya yatabilir. Cinsel birleşme esnasında; jilet ve epilasyon kesikleri, vajinal girişi ile makat arası, erkeklerde ise penis sünnet derisi, penis kökü ve skrotuma (torba) yerleşerek, bu bölgede gözükebilir.

Siğillerin oluşmasına sebebiyet veren virüsün ismi HPVdir. Bu virüs, dünyadaki kanser oluşumlarının birçoğunun sebebidir. Bu siğillerin tedavisi ne yazık ki siğili kopartmak ile yeterli olmamaktadır. Bu yüzden siğillerin tedavisinde lazer yöntemi en çok tercih edilen yöntemdir. Bu yöntem sayesinde siğillerin oluştuğu bölge ve bölgeler yakılarak virüsten arındırılır. Bu işlem sırasında lokal anestezi veya genel anestezi uygulanır. Yapılan işlem sırasında  normal deriye ve cilde zarar verilmediğinden işlem sırasında ve işlem sonrasında ağrı söz konusu olmaz.

blank
blank