info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Gebelik Öncesi Danışmanlık
Gebelik Öncesi Danışmanlık

Hamilelikten üç ay önce başlanması gereken bir süreç olan gebelik öncesi danışmanlık, anne ve bebeğin sağlığı açısından hamileliği planlama ve planı harekete geçirme gibi adımları içerir. Gebelik öncesi bakım önemlidir çünkü riskli gebelik belirtilerinin yaşanmasını en az seviyeye indirilmesini sağlar. Aynı zamanda doğacak bebeğin ve annenin sağlık koşullarını olumlu yönde etkiler.

Anne ve babanın sağlık, psikolojik ve manevi açılardan dünyaya gelecek bebeğe hazırlanmaları gerekmektedir. Bu nedenle gebelik öncesi danışmanlık, ebeveynlerin de yararına ilerleyen bir dönemi kapsar. Özellikle annenin, gebelik açısından riskli alışkanlıklarını minimuma indirmesi yönünden de faydalı bir dönemdir.

Gebelik Öncesi Danışmanlık Süreci

Hamilelik öncesi süreçte uzman doktorunuz size birtakım sorular yöneltecektir. Bunlar sağlıklı bir gebelik ve doğum süreci için mühimdir. Tıbbi geçmiş, kullanılan ilaçlar, varsa geçmiş doğumlar ve günlük alışkanlıklarınıza yönelik konuları içeren sorulardır. Gebelik öncesi danışmanlık adımlarını şu şekilde sıralamak gerekirse:

  1. Jinekolojik muayene: Geçmiş hamilelik ve düşük yaşanma gibi durumlar kaydedilir. Smear testi ve diğer test yöntemleri ile hastalık taraması yapılır. Yumurtlama ve adet döngüsü takip edilerek, hamileliğin başlangıç zamanı hakkında fikir sahibi olunur.
  2. Tıbbi geçmiş: Gebelik öncesinde var olan hastalıkları bilmek ve takip edilmesi önemlidir. Buna bağlı olarak kullanılan ilaçlar öğrenilir. Tedavinin, hamileliğe göre düzenlenmeleri yapılır. Geçmiş ameliyat bilgileri de alınır.
  3. Genetik bilgileri: Ailede bulunan, diyabet ve tansiyon gibi kalıtsal hastalıklar öğrenilir. Annenin ve bebeğin sağlık durumu için önemlidir.
  4. Kilo bilgisi: Sağlıklı bir doğum için annenin belirli bir kilo seviyesini koruması gerekmektedir. İdeal kilosunun altındaysa kilo alması düşük gebelik riskini önlemektedir. Aşırı kilolu ise kilo vermesi de doğum için gereklidir.
  5. Günlük alışkanlıklar: Besin değeri yüksek gıdaları tüketilmesi tavsiye edilir. Kafein tüketimi azaltılmalıdır. Aynı zamanda spor aktiviteleri veya hareket etmek önerilir.
  6. Vitamin kullanımı: Gebelik öncesi dönem itibariyle bebeğinizin sağlığı için doktorunuzun önerdiği takviye ve vitaminleri almaya başlanmalıdır.
Gebelik Öncesi Danışmanlık

Gebelik Öncesi Bakım

Prenatal bakım süreci annenin sağlık durumu, alışkanlıkları, hamilelik geçmişi, anne ve babayı dünyaya gelecek bebeğe hazırlamak gibi konuları içermektedir. Hamilelik döneminde düzenli yapılan doktor kontrollerinin, gebelik öncesindeki süreçte de ihmal edilmemesi gerekir. Gebelik öncesi izlem ve doğum, yeni doğan bebek ve anne sağlığı için birbirini takip eden süreçlerdir. Gebelik öncesi danışmanlık kapsamında düzenli yapılan kontroller ile doğum, hem anne hem de bebeğin yararına ilerleyecektir.  

Gebelik Öncesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik öncesi eğitim, anne adayının bedeninde yaşayacağı değişimlere ve diğer durumlara hazırlamasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple kimin tarafından verildiği ve kullanılan kaynaklar dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Alanında uzman hekimler ve hijyenik açıdan uygun koşulların sağlandığı ortamlar tercih edilmelidir.

Anne adayının beslenme düzeni, folik asit kullanımına dikkat edilmelidir. Diş sağlığını korumalı ve enfeksiyon ihtimali içeren hastalıklardan uzak durmalıdır. Sağlıklı bir doğum için anne adayının kilo seviyesi takip edilmelidir. Son olarak hamile kalmaya karar verilmesinden itibaren doktor kontrolleri yapılmalıdır. Gebelik öncesi danışmanlık için doktor kontrollerine gelirken bir çift olarak eşlerin birlikte gelmeleri önemlidir. Ruhen ve bedenen yorucu bir dönem olduğu bilindiği için anne adayına gerekli psikolojik destek sağlanmalıdır.

Hamilelik dönemini risksiz bir biçimde geçirmek isteyen anne adaylarının başvurması önerilen bir alandır. Risksiz bir doğum süreci ve bebeğin sağlık koşullarında bir sıkıntı yaşanmaması gibi konularda etkilidir. Gebelik öncesi danışmanlık hakkında ayrıntılı sorularınız için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. 

blank
blank