info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Dış Gebelik Ameliyatı
Dış Gebelik Ameliyatı

Döllenmiş yumurtanın rahim içinde değil de vücudun başka bölgelerindeki dokularda tutunması ve gelişmesi durumu dış gebelik olarak tanımlanır. Dış gebelik zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmelidir. Dış gebelik tedavisi kapsamında gerçekleştirilen dış gebelik ameliyatı gebeliğin geç fark edilmesi durumunda uygulanmaktadır. Normal gebelik olarak tanınmayan dış gebelik anne adayının gelecekteki doğurganlık durumunu da etkilemektedir.

Dış Gebelik Ameliyatı

Dış Gebelik Neden Oluşur?

Tüm kadınlarda görülebilen dış gebeliğin neden oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Dış gebelik durumu genellikle apandisit veya üreme sisteminde olan bir rahatsızlıktan ya da anormallikten kaynaklanmaktadır. Dış gebelik oluşumunu artıran diğer etkenler arasında;

  • Fazla sayıda kürtaj yaptırmak,
  • Daha önceki gebeliklerde düşük yapılması,
  • Doğurganlık artırıcı ilaçların kullanılması,
  • Tüp bebek ya da diğer yöntemlerle hamile kalınması,
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkları da dış gebelik oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Dış Gebelik Tanısı Nasıl Konur?

Dış gebelik belirtileri gösteren anne adaylarının vakit kaybetmeden alanında uzman kadın doğum hekimine danışması, muayene olması gerekmektedir. Hayati risk taşıyan dış gebelik durumu pelvik bölge denilen kadınların üreme organlarının bulunduğu bölgenin hekim tarafından muayene edilmesi sonucu tespit edilmektedir. Dış gebelik bulgularına rastlanan kadınlarda birtakım testler yapılmaktadır. Hastaya yapılan ultrasonografik incelemeler sonrası teşhis kesinleşir. Dış gebelik oluşumunu tam olarak saptayabilmek için vajinal ultrason daha net sonuç vermektedir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik tıpkı normal gebelik gibi belirtiler gösterir. Gebelik testi yapıldığında da test sonucu pozitif çıkar. Ayrıca mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet, adet olmama gibi semptomlarda dış gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Tüplerde oluşan dış gebelik ilerlediğinde fallop tüplerini parçalayarak kanamaya sebep olabilir. Dış gebeliği normal gebelikten ayıran belirtiler arasında sindirim sisteminde meydana gelen anormallikler, hafif ve lekelenme şeklindeki vajinal kanamalar gibi semptomlar dış gebeliği normal gebelikten ayıran özellikler arasında yer almaktadır.

Dış Gebelik Ameliyatı

Dış Gebelikte Tedavi

Dış gebelikte tüplere tutunarak gelişen embriyo tüplerde büyür. Ancak tüpler yapısı gereği rahim gibi esneyemez. Bu durumda yırtılmalar ve patlamalar oluşur. Oluşan yırtılma neticesinde embriyo canlı kalamaz ve daha fazla büyüyemeyerek yaşamı sonlanır. Embriyonun gelişememesi ve anne açısından riskli bu gebeliğin muhakkak sonlandırılması gerekir. Teşhisin konulması ardından annenin hayatını riske etmemek için vakit kaybedilmeden gebelik sonlandırılmalıdır. Dış gebeliğin sonlandırılmasında ilaçla tedavi ya da dış gebelik ameliyatı ile gebelik sonlandırılmaktadır. İlaçla tedavi yöntemi arasında gebelik hücresinin büyümesini durdurur ve hamilelik dokusunun büyümesine engel olur. Bu ilaç sonrası hastalar düşük yapar ve gebelik sonlandırılmış olur.

Cerrahi işlem ile gebeliği sonlandırma işlemi, dış gebeliğin geç teşhis edilmesi, bu durumun üreme organlarına ve tüplere zarar vermesi durumunda hekimin uygun görmesi halinde dış gebelik ameliyatı işlemine başvurulur. Günümüzde açık ve kapalı olarak yapılabilen dış gebelik ameliyatında iki çeşit yöntem bulunur. Hastanın tüplerinin hasar görmemesi durumunda sadece gebelik dokusu alınır. Bu yöntemle hamile kalma şansı normal gebeliklere oranla düşse de yeniden hamile kalınabilir. Diğer yöntemde ise tüpler yırtılmış, parçalanmış ve tamamen hasar görmüştür. Bu tür dış gebeliklerde tüpler tamamen alınır. Tüpleri tamamen alınan hastalar tekrardan hamile kalamaz.

blank
blank