info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
Cilt Sıkılaştırma

Cilt Sıkılaştırma

Her insan, aynaya baktığında estetik anlamda daha güzel bir görünüme ulaşmak ister. Daha genç, parlak ve gergin bir cilt yapısı için pek çok yönteme başvurulmaktadır. Yüz germe ameliyatları gibi cerrahi yöntemlerin yanında daha pratik ve hızlı sonuç veren cilt sıkılaştırma yöntemleri bulunmaktadır. Çene hattı, boyun, karın ve kalça bölgesindeki cilt dokusu üzerinde bozulma ve sarkmalar zaman içerisinde belirginleşir. Ek olarak hastanın kilo alıp verme sıklığına göre cilt üzerinde biçimsel değişimlere rastlanabilir.  

Cilt Sıkılaştırma Nedir?

Deri sarkmaları ve bozulmaları, yıllar içerisinde hızlandığı bilinmektedir. Kadınlarda doğum yapmak ve yaşam koşulları gibi etkenler, cilt sarkmalarına sebep olmaktadır. Kişilerin estetik açıdan beğenmedikleri cilt yüzeyi, çeşitli tıbbi yöntemler eşliğinde gergin ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Günümüzde cilt yapısındaki bozulmalara yönelik çeşitli medikal uygulamalar bulunmaktadır. Uygulamaların temel amacı, yaş faktörü ve benzeri sebeplerin etkilerini azaltmaktır. Cilt sıkılaştırma işlemleri sayesinde gözenekli bölgelerde düzelme görülür. Aynı zamanda yaşlanmaya bağlı görülen cilt bozulmaları ve sarkmalarını da büyük ölçüde düzeltmektedir.

Cilt Sıkılaştırma

Cilt Sıkılaştırma Yöntemleri

Gebelik dönemi, hızlı kilo alıp verme ve yaşlılık faktörüne bağlı olarak pek çok kişi, cilt sıkılaştırma uygulamalarına başvurmaktadır. Son dönemlerde sağladığı faydalardan ötürü, ameliyatsız tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Genel anestezi veya herhangi bir operasyon izi içermemesi, kişilerin başvurma sebepleri arasındadır. Tıbbi olarak başvurulan ve cerrahi olmayan cilt sıkılaştırma tedavilerinden bazıları şunlardır. 

  • Ozon Tedavisi: Cilt sıkılaştırma uygulamalarında sıklıkla başvurulmaktadır. Cerrahi bir müdahale içermez. Ozon sauna ve majör terapi olmak üzere iki ayrı başlığa ayrılır.
  • Lazer Tedavisi: Kolajen dengesinin sağlanması hedeflenir. Cilt yüzeyi üzerine lazer ışınları gönderilerek gerçekleştirilmektedir.
  • PRP: Lazer ve benzeri uygulamalardan sonra destekleyici nitelikte de kullanılmaktadır. Kişinin kendi vücudundaki kan dışarı aktarılır. Özel yapıdaki bir jel ile birleştirilerek uzman doktor tarafından belirlenen trombosit değerine ulaştırılır. Ardından tekrar cilde enjekte edilir.
  • Akustik Dalga Tedavisi: Bölgesel yağlanma ve diğer cilt sarkmalarını hedef alan bir yöntemdir. 

Cilt Sıkılaştırma ve Faydaları

Ameliyatsız cilt sıkılaştırma yöntemlerinin birçok tercih edilme sebepleri bulunmaktadır. Uygulama sonrası günlük aktivitelere kolaylıkla uyum sağlanabilir. İşlemlerin yan etkileri kısa süre içerisinde azaldığı için hastanın sosyal yaşantısı aksamaya uğramaz.

Cilt sıkılaştırma uygulamalarının etkisiyle hücre içerisindeki dokularda kolajen miktarı artmaktadır. Buna bağlı olarak da cilt yüzeyinde gençleşme ve dinç görünüm sağlanır. Ciltte bulunan çizgiler ve diğer kırışıklıkları en az düzeye indirir. Gergin ve sıkı bir cilt yapısı elde edilir. Yoğun uygulama gücü ve kısa süren iyileşme dönemi ile öne çıkan yaşlanma karşıtı medikal yöntemlerdendir.

Estetik uygulamalar içerisinde kullanılan cihazın teknolojik ve gelişmiş altyapısı sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Uzman doktorlar tarafından uygulandığı takdirde profesyonel ve estetik olarak hastanın istediği sonuca ulaşılır.

Cilt Sıkılaştırma için Öneriler

Profesyonel estetik uygulamalarının yanında kişinin kendi aldığı tedbirler de cilt sağlığı ve genç görünmesi açısından yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yapılan işlemin kalıcılığına da olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Cilt sıkılaştırma uygulamasının etkisini daha uzun bir zaman boyunca tecrübe etmektedir.

Cilt sağlığı ve yapısı için uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen diğer öneriler ise şunlardır.

  • Kilo seviyesini belirli bir aralıkta tutmak özen gösterin. Ani kilo kaybı veya alımı ciltte sarkma ve bozulmalara yol açar.
  • Cilt sıkılığı için düzenli spor ve hareket etmek belirleyicidir.
  • Bol su tüketimi, cildin sağlıklı ve dinç görünüm kazanması açısından önemlidir.
  • Cilt dokularının gergin yapısı ve sıkılaşması için kolajen içerikli ürünlerin kullanımı önemlidir.
  • Cilde yapılan masaj ve benzeri hareketlerin hücrelerin canlanması açısından önemlidir.

Cilt bozulmalarına yönelik estetik müdahaleler son yıllarda pek çok kişi tarafından talep edilmektedir. Cilt sıkılaştırma ve bölgesel zayıflama amacıyla çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Gelişmiş teknolojik alt yapı sayesinde işlem süreleri daha kısa ve etkisi bir o kadar hızlı görülmektedir. Alanında uzman doktorlarımıza işlemler hakkındaki ayrıntılı bilgileri danışmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.  

blank
blank