info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
İsteğe Bağlı Kürtaj
Bartholin Kisti Ve Apsesi ​

Vajina girişinde bulunan Bartholin bezleri, cinsel birliktelik sırasında vajinanın kaygan ve ıslak olmasını sağlar. Sentezlenen salgının içeride kalması sonucu kist oluşumu gözlenir. Bartholin kisti ve apsesi vajina girişinde şişlik, şişlikten kaynaklanan ağrı ve kızarıklık gibi belirtiler göstermektedir. Bartholin kisti ve apsesi tedavisi yapılmadığı durumlarda vermiş olduğu rahatsızlık sebebi ile hastanın yaşam kalitesini düşürmektedir.

Bartholin Kisti Ve Apsesi

Bartholin Kisti Nedir?

Bartholin bezleri, cinsel uyarıların artması sonrası vajinaya gereken kayganlığı sağlayarak cinsel ilişki esnasında vajinada kayganlığı gereken salgıyı sağlamaktadır. Cinsel ilişkiyi kolaylaştıran bartholin bezleri bazı durumlarda tıkanır ve içindeki sıvıyı boşaltamaz. Bezlerin içinin sıvıyla dolması kiste sebep olur. Bu kistin enfekte olması apse oluşmasına da etki etmektedir.

Bartholin Kisti Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın olarak görülen hastalıklar arasında yer alan bartholin kisti ve apsesi küçük ve nefekte olmaması durumunda fark edilmeyebilir. Kistin büyümesi halinde vajinada yumru hissedilir. Vajinada oluşan kist genellikle ağrılı ve hassas olmaktadır. Kistin enfekte olması durumunda ortaya çıkabilecek belirtiler şu şekildedir;

  • Vajinal açıklığın yanında hassas ve ağrılı bir yumru,
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
  • Yürürken ya da otururken rahatsızlık hissi,
  • Vajina da hassasiyet,
  • Ateş,
  • Yorgunluk gibi semptomlar bartholin kisti ve apsesi belirtileri arasında görülmektedir.

Bartholin Kisti Nedenleri

Genellikle tek tarata oluşan bazı durumlarda çift taraflıda görülebilen bartholin kistnin oluşmasına etki eden birçok sebep bulunmaktadır. Genital bölgeye ya da vajina girişine uygulanan cerrahi bir işlem ya da bu bölgede meydana gelen herhangi bir enfeksiyon durumu bartholin kistnin oluşmasına sebep olabilir. Halk arasında bel soğukluğu olarak da bilinen  klamidya trachomatis hastalığının sebepleri arasında bartholin kisti bulunmaktadır.

Bartholin Kisti Ve Apsesi

Bartholin Kisti Teşhisi

Alanında uzman kadın doğum hekimi tarafından gerçekleştirilen pelvik muayenesi ile teşhis edilebilir. Hekimin alacağı tıbbi öykü de teşhisin konulmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca oluşan apsenin sebebi için hastadan vajinal sıvı örneği ve kan testleri de istenmektedir.

Bartholin Kisti Ve Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bartholin bezleri, vajina girişinin iç dudaklar olarak bilinen bölümlerinde yer alan ve cinsel birliktelik esnasında vajinayı ıslak ve kaygan tutan bezlerdir. Bu bezler iç dudakların her iki tarafında da bulunur. Cinsel birliktelik esnasında yaşanan uyarılma ile vajina içine boşaltılan bu sıvı bazen dışarıya çıkamaz. Bunu sebebi, vajinada bulunan iltihaplar, akıntı ya da bartholin bezinin iltihaplanması olabilir. Bu durumda sentezlenemeyen salgılar içeriye akmaya başlar ve birikir. Bezlerde şişme meydana gelir ve vajina girişinde yumruya benzeyen bir şişlik oluşur. Bu şişlik çok fazla rahatsız etmese de iltihaplanma olduğunda kişinin yürümesinde ve cinsel birlikteliğinde sorun yaşamasına sebebiyet verebilir.

Bartholin apsesi ağrı ve acı hissiyatı oluşturur. Jinekolog doktorun gerçekleştireceği tedavi; kistin boyutuna, hastanın şikayetlerine ve apse oluşturup oluşturmamasına, enfeksiyona sebep olup olmaması gibi durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Doktor eğer kistin enfekte olduğunu tespit ettiyse ve test sonucu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonsa antibiyotik reçete edebilir. Enfekte olmuş veya çok büyük bir kisti boşaltmak için ameliyat gerekebilir. Lokal veya genel anestezi altında bartholin kisti ameliyatı yapılabilir. 

blank
blank