info@sevtapalkan.com.tr 0533 353 50 00 Kadın Doğum Uzmanı
1 Haftalık hamilelik nasıl anlaşılır

1 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Farklı belirtiler ile ortaya çıkan hamilelikte her anne adayı aynı belirtiyi göstermeyebilir. Hamileliğinin ilk haftasında anne adayı tam olarak hamile sayılmaz. Hamilelik süreci son adetin ilk gününden itibaren sayılmaya başlanır. Hamileliğin ilk belirtileri kadınlar tarafından merak edilmektedir. Birçok anne adayı 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır? Sorusunun yanıtını öğrenmek için kadın doğum uzmanlarına danışmaktadır. İlk 7 gün süre içerisinde hamilelik belirtilerinden bazıları ortaya çıkar. En sık görülen belirtiler; adet döneminde gecikme, sıklıkla idrara çıkma, kokulara karşı fazla duyarlı olma şeklindedir.

İlk Hafta Yaşanan Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Bazı anne adaylarında hamilelik belirtileri hemen hissedilirken bazı anne adaylarında bu belirtileri daha geç fark edilebilir. Bu durum anne adayının yapısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İlk hafta yaşanan hamilelik belirtileri;  sırt ağrısı ve kramplar, şişkinlik, adet gecikmesi, ruh hali değişiklikleri, baş ağrısı ile ortaya çıkabilir. Anne adayının hamilelik belirtisi göstermesi durumunda test yaptırması ve kadın doğum uzmanına muayene olması gerekmektedir.

Op. Dr. Sevtap Alkan

1991 yılında Dicle Üniversitesinden Tıp tahsili diplomamı aldım. Daha sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde 5 yıl Kadın Hastalıkları & Doğum uzmanlığı eğitimimi tamamladım. 20 yıldır özel hastanelerde Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

blank
blank